Mimo tego, że nasze paznokcie są naprawdę niewielkie, to ich budowa potrafi naprawdę zaskoczyć. Zbudowane są bowiem aż z siedmiu elementów. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.
Płytka paznokciowa
Budowa paznokcia zaczyna się od płytki paznokciowej. To właśnie tą część paznokcia widzimy i to ją pokrywamy lakierem. Płytka składa się z keratyny. Jest największą częścią tworzącą nasze paznokcie. To, jaki ma kolor uzależnione jest bezpośrednio od unaczynienia. Płytka zbudowana jest z trzech warstw. Pierwszą jest warstwa grzbietowa, którą tworzą zrogowaciałe komórki. Warstwą pośrednią są luźno ułożone komórki. Ostatnią warstwę – tą najbardziej wewnętrzną – tworzy nabłonek.
Łożysko paznokcia
To właśnie łożysko odpowiada za przewodzenie substancji odżywczych do naszych paznokci. Jest elementem, który stanowi połączenie między naskórkiem a płytką.
Macierz paznokcia
Czasami określa się ją również mianem korzenia. Nowe komórki budujące paznokieć powstają właśnie w tej części. Jeśli dojdzie do uszkodzenia macierzy, to wzrost paznokcia nie będzie prawidłowy.
Obłączek paznokcia
Zobaczyć można go w górnej części paznokcia. Ma postać mlecznego półksiężyca, który znajduje się na każdym paznokciu. Pełni one rolę łącznika między płytką a macierzą. Z uwagi na to, że nie przylega do macierzy dokładnie, ma znacznie jaśniejszy kolor. Co ciekawe, u większości osób tego elementu nie zauważymy na małym palcu. Mało kto jednak zdaje sobie z tego sprawę. Najbardziej widoczny ten element jest natomiast na paznokciach. Jeśli obłączek jest nieobecny nie tylko na małym palcu, warto udać się do lekarza. Może to bowiem sugerować poważne problemy ze zdrowiem.
Wolny brzeg paznokcia
Ten element leży dokładnie naprzeciwko obłączka opisanego powyżej. To nic innego, jak miejsce, w którym nasz paznokieć po prostu się kończy.
Wał paznokcia
Wały zlokalizowane są po obu stronach płytki. Od góry znajduje się wał tylny. Jest to warstwa skóry, która okala paznokieć. To dzięki niej nasze paznokcie pozostają na swoim miejscu. Zadaniem wału jest również ochrona paznokcia przed uszkodzeniami.
Obrąbek naskórkowy
To nic innego, jak tak zwane skórki, których uparcie pozbywają się zwłaszcza kobiety. Może nie wyglądają zbyt estetycznie, ale mają za zadanie zapewnić macierzy skuteczną ochronę przed infekcjami.
Jak widać, paznokcie mają naprawdę skomplikowaną budowę. Opisaliśmy wszystkie elementy tworzące nasze paznokcie. Każdy z nich pełni niezwykle istotną rolę. Jeśli któryś z nich szwankuje, szybko dostrzeżemy to na paznokciowej płytce.