Szukając idealnego kredytu, najczęściej zależy nam na tym, aby był on jak najtańszy. Wiele osób nie zwraca uwagi na koszt całkowity swojego kredytu, a to właśnie on w dużej mierze decyduje o opłacalności danego produktu finansowego. Warto dokładnie sprawdzić co wchodzi w jego skład jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Być może będzie tam mowa o prowizji, która sprawia, że koszt całkowity jest wyższy, niż byśmy tego chcieli. Zobacz, czym jest prowizja za udzielnie kredytu i ile może Cię kosztować.
Prowizja za udzielenie kredytu – co to jest?
Jest to jednorazowa opłata, którą bank dolicza do zobowiązania finansowego. Oblicza się ją od kwoty udzielonego kredytu i wyraża w formie procentowej. Prowizje bankowe są standardowymi opłatami operacyjnymi, których celem jest zrekompensowanie bankowi kosztów, które ten ponosi w związku z uruchomieniem kredytu. Ich wysokość może się różnić w zależności od całkowitej kwoty kredytu.
Rodzaje prowizji bankowych
Wszystkie opłaty oraz prowizje kredytowe można podzielić na kilka rodzajów. Jedną z najpopularniejszych prowizji, z którymi można spotkać się w banku, jest prowizja za udzielenie kredytu. Pobiera się ją przy wypłacie kredytu na konto lub do rąk własnych. Taka prowizja może także podlegać kredytowaniu i wliczona jest w comiesięczne raty. Kolejną prowizją, z którą możemy się spotkać, jest prowizją, za wcześniejszą spłatę zobowiązania https://splatakredytow.pl/. Przedterminowe oddanie środków pożyczonych od banku może spowodować, że bank naliczy prowizję, która może wynosić od 1 do 5 procent kwoty spłaconego kapitału. Taka prowizja ma zrekompensować bankowi utratę części odsetek. Co ciekawe banki mogą także pobierać prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Na szczęście w dzisiejszych czasach już się jej raczej nie spotyka i większość instytucji finansowych z niej rezygnuje.
Ile może kosztować prowizja?
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To ile będzie nas kosztować prowizja, zależy od polityki danego banku. Wiele banków chcąc zachęcić klientów do skorzystania z oferty, rezygnuje z pobierania prowizji za udzielenie kredytu czy wcześniejszą spłatę zobowiązania. Aby znaleźć najlepszą ofertę, warto skorzystać z internetowych porównywarek i rankingów. Porównując ze sobą kilka różnych ofert, będziesz mieć pewność, że wybrałeś najkorzystniejszą, a koszt całkowity kredytu jest dla Ciebie odpowiedni. Warto też wiedzieć, że zgodnie z ustawą antylichwiarską prowizje nie mogą przekroczyć 25% pożyczonej kwoty. Więcej informacji o kredytach znajdziesz na stornie https://splatakredytow.pl/.