Jak można sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Sprawdzenie zdolności kredytowej jest istotne szczególnie wtedy, kiedy staramy się o pożyczkę i nie wiemy, na jaką maksymalną kwotę możemy liczyć. Nie ma znaczenia, czy będzie to kredyt na mieszkanie, czy stosunkowo niewielka pożyczka na wakacje z rodziną. Warto wiedzieć, jak sprawdzić historię kredytową bez wychodzenia z domu. Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to określenie mające znaczenie nie tylko dla samych kredytobiorców, ale również dla instytucji udzielających pożyczki. Mówiąc w prosty sposób, jest to zdolność danej osoby do spłacenia zobowiązania w danym terminie, przy określonej stawce oprocentowania. Firmy udzielające pożyczek w ten sposób chcą zredukować ryzyko do minimum i sprawdzenie zdolności kredytowej stanowi zabezpieczenie ich interesów i ochronę przed nieuczciwymi klientami. W końcu nie brakuje osób, które nie spłacają poprzednich pożyczek i szukają dalszych możliwości pożyczania, wpadając w spiralę długów. Część firm oferuje możliwość wygodnego pożyczania bez sprawdzania historii kredytowej, jednak wówczas nie można liczyć na pożyczkę wyższą niż kilka tysięcy złotych. Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Można to zrobić w łatwy sposób, wykorzystując w tym celu specjalne internetowe kalkulatory. Należy podać informacje dotyczące gospodarstwa domowego, innych kredytów do spłaty, miesięczne dochody wszystkich członków gospodarstwa. Na podstawie podanych danych kalkulator będzie w stanie obliczyć zdolność kredytową, która będzie miała wpływ na wysokość kolejnej pożyczki. Oczywiście obliczenia mają charakter szacunkowy. Jest to całkowicie bezpłatne, a do tego kalkulatory są wyjątkowo proste w obsłudze. Osoby, które nie ufają internetowym kalkulatorom, mogą sprawdzić swoją historię kredytową w placówce banku. Część banków preferuje wizytę osobistą w oddziale, inne udzielają informacji drogą telefoniczną – warto sprawdzić, na jakiej zasadzie odbywa się to w wybranej placówce.

Co z BIK?

Okazuje się, że zdolność kredytowa to nie wszystko. Warto sprawdzić również BIK, gdzie mogą być dane dotyczące zaległości z ewentualnymi spłatami, o których każdy z nas mógł już zapomnieć. Placówka udzielająca pożyczki może sprawdzić te informacje na dowolnym etapie wnioskowania o pożyczkę i jeśli BIK będzie zawierał istotne dane, w oczach banku klient może stracić na wiarygodności. Uzyskanie raportu BIK jest możliwe przez Internet, bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko założyć konto, uzupełnić formularz i dokonać płatności. Wówczas każdy może pobrać swój raport BIK.

1 Comment

Dodaj komentarz