Kredyt studencki jest bardzo atrakcyjną ofertą, chociaż decyduje się na niego stosunkowo niewiele osób. Po zakończeniu studiów następuje 2 letnia karencja, a trakcie której nie musimy go spłacać. Dopiero po tym okresie zaczynają się naliczać (bardzo małe) odsetki. Bywa jednak, że z tego czy innego powodu mimo wszystko mamy kłopoty z jego spłacaniem lub po prostu chcielibyśmy się chociaż częściowo pozbyć tego balastu. Zaczynamy się wtedy zastanawiać, czy umorzenie kredytu studenckiego jest w ogóle możliwe. Jak to zrobić i kto może liczyć na to, że jego wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie?
Umorzenie kredytu dla najlepszych
Umorzenie części kredytu jest możliwe nie tylko dla osób, które znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej i spłacać go po prostu nie są w stanie. System umarzania kredytów studenckich premiuje także osoby, które w trakcie kształcenia wykazały się dużą wiedzą i zaangażowaniem. W zależności od naszej pozycji w rankingu studentów z danego rocznika, możemy liczyć na częściowe umorzenie naszego zobowiązania. W niektórych przypadkach będzie to nawet 50% kwoty do spłaty. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które znalazły się w elitarnym gronie 1% najlepszych studentów w danym roku akademickim. Na szczęście jednak nieco mniej uzdolnieni studenci również mogą liczyć na pewne ulgi. Osoby z grupy od 1 do 5% najlepszych studentów będą mogły cieszyć się umorzeniem 35% kwoty kredytu. Zaś z grupy od 5 do 10% – umorzeniem 20% kwoty kredytu. Jak widać, nauka rzeczywiście popłaca.
Umorzenie kredytu studenckiego z powodu niezdolności do jego spłacania
Chociaż kredytu studenckiego udziela się na bardzo dogodnych warunkach, nie zmienia to faktu, że w pewnym momencie będziemy musieli zacząć go spłacać. Może się wtedy okazać, że z różnych przyczyn nie jest to możliwe. Przewidziano taką sytuację i stworzono możliwość umorzenia nawet 100% kwoty kredytu osobom, które po prostu nie mają możliwości jego spłaty. Cały kredyt umarza się w przypadku śmierci osoby, która go zaciągnęła, ale także jej trwałej niezdolności do jego spłacenia. Na przykład w wyniku wypadku i wynikającej z niego niepełnosprawności. Jeśli zaś doznaliśmy przejściowych trudności, możemy liczyć na umorzenie części kredytu. Mogą nimi być śmierć lub choroba członka rodziny, ale także katastrofa naturalna (na przykład zniszczenie domu w wyniku pożaru lub powodzi) czy utrata źródła dochodu. Wobec tego kiedy pojawią się trudności ze spłacaniem kredytu, zamiast uciekać od odpowiedzialności powinniśmy spróbować innych rozwiązań – właśnie takich, jak zwrócenie się z wnioskiem o umorzenie kredytu. Możemy to zrobić w każdej chwili w banku, w którym tenże kredyt zaciągnęliśmy.
Umorzenie kredytu studenckiego jest jak najbardziej możliwe, zarówno w całości, jak i częściowo. Warto się tym zainteresować, jeśli osiągnęliśmy wysokie wyniki w nauce lub doświadczamy trudności, które przeszkadzają w spłacie zobowiązania.