Na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym?

Na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny to jedno z najdłuższych i najpoważniejszych zobowiązań, jakie możemy zaciągnąć. Zawsze robi się to w pewnym sensie na ślepo. Przecież nie wiemy, co nas czeka za kilkanaście lat i czy nadal będziemy zarabiać na tym samym poziomie. Musimy być przygotowani na to, że przez okres trwania kredytu jego rata będzie nam pochłaniać niemałą część wynagrodzenia. Trudności ze spłacą kredytu hipotecznego mogą wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Wobec tego w naszym interesie jest, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Dzięki temu w perspektywie kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat będziemy mogli oszczędzić kilka, jeśli nie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pojawia się więc następujące pytanie: na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym, aby później nie żałować?

Najważniejsze elementy kredytu hipotecznego

Podstawowe parametry kredytu hipotecznego to oczywiście jego oprocentowanie oraz ilość lat, na które zaciągamy to zobowiązanie. Niektórzy decydują się na rozłożenie kredytu na jak najwięcej rat, aby w ten sposób oszczędzić swój comiesięczny budżet. W związku z tym banki oferują kredyty hipoteczne na 30, a nawet 35 lat. Jeśli jednak mamy taką możliwość, znacznie bardziej opłacalny może być kredyt na lat 20. Jeśli się na niego zdecydujemy, znacznie szybciej spłacimy odsetki i zaczniemy obniżać kwotę zobowiązania, podczas gdy w kredycie 30-letnim w tym samym momencie będziemy mieli jeszcze olbrzymią ilość odsetek do spłaty. Dodatkowo warto pamiętać, że nawet jeśli w jakimś banku wysokość samego oprocentowania jest mniejsza, nie oznacza to, że kredyt jest tańszy. Należy wziąć pod uwagę także inne opłaty, na przykład prowizję za udzielenie kredytu czy obowiązkowe ubezpieczenie.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny

Kluczem jest to, aby porównać oferty jak największej ilości banków. Należy oczywiście zwracać uwagę na wszystkie wymienione powyżej czynniki. Można stworzyć sobie w tym celu specjalną tabelkę i za jej pomocą porównywać całkowity koszt wszystkich możliwych kredytów. Biorąc pod uwagę, jak poważnym i kosztownym zobowiązaniem jest kredyt hipoteczny, można także rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego. Jego usługi nie są bardzo drogie, a mogą oszczędzić nam mnóstwo pieniędzy. Nie dość, że znajdzie on nam kredyt na najlepszych warunkach, to jeszcze poradzi, jak skompletować całą dokumentację i wypełnić wszelkie potrzebne wnioski.

Wiedząc, na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym mamy pewność, że nie przepłacimy i nie będziemy odczuwać skutków swojej pomyłki jeszcze przez najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

 

Dodaj komentarz