Jak prowadzić firmową księgowość – samodzielnie, z pomocą pracownika czy zewnętrznej firmy?

Jak prowadzić firmową księgowość – samodzielnie, z pomocą pracownika czy zewnętrznej firmy?

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, musi pamiętać o sprawach związanych z księgowością i podatkami. Na początku nie musi to być problematyczne, jednak sprawy mogą się znacznie skomplikować, gdy firma się rozwija, powiększa oraz zyskuje nowych klientów.

Wielu małych przedsiębiorców próbuje samodzielnie prowadzić firmową księgowość, chcąc w ten sposób ograniczyć koszty i wypracować oszczędności. Gdy pojawia się więcej klientów lub nowi pracownicy, wówczas mogą pojawiać się nowe dokumenty kadrowe i sprawozdania, więc konieczne będzie poszukiwanie pomocy.

Programy do księgowości firmowej

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na samodzielne prowadzenie firmowej księgowości, korzystają ze specjalnych programów przeznaczonych do takich celów. Dzięki tym aplikacjom można łatwo i wygodnie wystawiać faktury oraz generować inne istotne dokumenty na podstawie wprowadzonych dokumentów sprzedażowych i kosztowych. Programy takie bardzo często posiadają opcję bezpośredniego wysyłania deklaracji i innych dokumentów do Urzędu Skarbowego, ZUS, itp.

Usługi zewnętrznych biur rachunkowych

Outsourcing księgowy jest dobrym rozwiązaniem dla większych firm oraz małych czy też jednoosobowych działalności, których właściciele nie znają się na księgowości albo nie chcą zajmować się nią zajmować. Biura rachunkowe są ubezpieczone na wypadek ewentualnych błędów, podczas gdy przedsiębiorca rozliczający się samodzielnie, musi liczyć się z tym, że wszystkie konsekwencje wspomnianych wyżej błędów spoczną na barkach przedsiębiorcy. Dobrze więc skorzystać z pomocy lub porad doświadczonego i wykwalifikowanego księgowego.

Etatowy pracownik

Wiele firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych korporacji, decyduje się na zatrudnienie etatowego pracownika odpowiedzialnego za księgowość lub nawet dużego działu księgowego. Etatowy pracownik jest drogim rozwiązaniem, ale można mieć pewność, że skupia się on wyłącznie na jednej firmie, zna jej specyfikę oraz jest w stanie podejmować optymalne decyzje.

Dodaj komentarz