Dlaczego warto wdrażać procedury firmowe?

W przypadku większych firm posiadanie specjalnych procedur jest sprawą istotną. Dzięki nim pracodawca nie musi martwić się chaosem, zapominaniem o ważnych sprawach czy też tłumaczeniem pracownikowi jak ma wykonywać swoje zadania. Dobrze opracowane procedury pozwalają również na lepszą organizację i rozwój mniejszych firm.

Generalnie procedury przydają się w różnych aspektach związanych z działalnością firmy. Oznacza to, że można je opracować dla procesów, takich jak pozyskiwanie klientów, sprzedaż lub wykonywanie usług, reklama czy też księgowość.

Przygotowanie procedury – o czym trzeba pamiętać?

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o aspekcie działalności, który trzeba poprawić. Kolejnym zadaniem jest dokładne rozpisanie etapów, które składają się na konkretny proces lub czynność. Następnym etapem przygotowywania procedury jest określenie czasu konkretnych etapów. Dodatkowo firmy zatrudniające pracowników mogą przydzielać różne osoby do odpowiednich etapów.

Dobrze jeśli procedura posiada firmę pisemną albo graficzną. Będzie ona łatwiejsza do opanowania i zrozumienia dla przedsiębiorcy oraz pracowników.

Zalety i wady firmowych procedur

Odpowiednio zaplanowana i wdrożona procedura z pewnością umożliwi opanowanie chaosu i w znacznym stopniu usprawni konkretne aspekty działalności firmy. Dzięki temu zarówno przedsiębiorca, jak również jego personel, będą lepiej wykonywać swoją pracę.

Szczegółowo opisane etapy w ramach procedur pozwalają na unikanie błędów oraz tracenia czasu, zasobów czy też pieniędzy na wprowadzanie poprawek. Dodatkowo spisana lub przedstawiona graficznie procedura pozwala na zaoszczędzenie czasu, który zostałby poświęcony na tłumaczenie nowemu pracownikowi jak należy wykonywać konkretne zadania.

Dzięki procedurze firmowej, każdy pracownik wie co wchodzi w zakres jego obowiązków. Przekłada się to na sprawną pracę całego zespołu, a to z kolei oznacza znacznie szybsze wykonywanie zadań.

Jeśli chodzi o wady to do ich grona należą błędy spowodowane bezwiednym działaniem pracownika (jak robot). Warto posiadać i przestrzegać procedury, ale jednocześnie nie należy tracić czujności.

Dodaj komentarz