Kredyt refinansowy – co oferuje i kto może z niego skorzystać?

Osoby posiadające kredyt hipoteczny zobowiązują się spłacać go przez wiele lat, podczas których sytuacja na rynku finansowym może ulec diametralnej zmianie. Dlatego też nie zawsze warunki, na które pierwotnie się zgodzili, są dla nich korzystne. Z pomocą przychodzi wtedy refinansowy. Kto i na jakich zasadach może go uzyskać?

Kredyt refinansowy – kiedy jest korzystny?

Jak wcześniej wspomniano, o kredyt refinansowy mogą postarać się osoby, które posiadają kredyt bądź też kilka kredytów hipotecznych. Kredyt refinansowy nie musi być udzielany przez bank, który udzielał kredytu hipotecznego – można wybrać innego kredytodawcę. W momencie podpisywania umowy kredytowej zgadzamy się na zapłatę bankowi prowizji oraz oraz odsetek.

O ile w przypadku tych drugich trudno jest negocjować, tak prowizja bankowa może ulec zmniejszeniu dzięki dobremu refinansowaniu. Atrakcyjność kredytu refinansowego zależy także od dodatkowych kosztów, jakie musi ponieść kredytobiorca. Są nimi koszty zabezpieczenia nowego kredytu, koszty sądowe oraz opłata za ewentualną, wcześniejszą spłatę kwoty kredytu. Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę, jeżeli zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu refinansowego.

Podstawowe zalety

Ogromną zaletą kredytu refinansowego jest fakt, że nasza miesięczna rata kredytowa ulega zmniejszeniu. To właśnie jest jego istotą. Niestety, rata kredytu hipotecznego jest znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, a dodatkowo kredyt ten trzeba spłacać przez wiele, bo czasami nawet i 25-30 lat. Dlatego też jeżeli istnieje możliwość zmniejszenia wielkości raty, warto z niej skorzystać.

Dobrze jest więc stale śledzić oferty kredytów refinansowych – to, że w danym momencie żaden nie jest dla nas korzystny wcale nie oznacza, że za chwile nie pojawi się dobra oferta. Czasami banki dopuszczają także możliwość negocjacji warunków umowy kredytowej tak, aby były one korzystne zarówno dla banku, jak i dla klienta. Warto więc spróbować, jeżeli obowiązujące oferty nie są dla nas dobrym rozwiązaniem. Inną zaletą kredytu refinansowego jest możliwość wcześniejszej spłaty całości zobowiązania.

Czasami pojawia się taka możliwość, głównie w przypadku zwiększenia zarobków. Wiszące nad nami widmo wieloletniej konieczności spłacania rat jest nieatrakcyjne, a możliwość wcześniejszej spłaty, jeżeli tylko dysponujemy odpowiednimi środkami, kusząca. Oczywiście w przypadku kredytu hipotecznego również możemy wcześniej spłacić pożyczony kapitał, jednak banki pobierają za to sporą opłatę, przez którą często nieopłacalne staje się wcześniejsze spłacenie zobowiązania.

Dodaj komentarz