Zdolność kredytowa przy kredycie mieszkaniowym

Zakup mieszkania na kredyt zdarza się obecnie bardzo często. Taką właśnie drogę wybierają zwykle osoby młode, które nabywają swoje pierwsze mieszkanie. Ma ono być ważnym krokiem w ich drodze do stabilizacji życiowej. Aby jednak móc uzyskać kredyt na mieszkanie trzeba spełnić cały szereg warunków.

Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Banki pod pojęciem zdolności kredytowej rozumieją taką sytuację, kiedy to klient jest zdolny do terminowego spłacania rat kredytowych. Jest to więc swego rodzaju prognoza dotycząc przyszłości, która jednak opiera się na warunkach obecnych oraz na ocenie zachowań finansowych z przeszłości.

Mieszkania kosztują obecnie niemało, wiąże się to więc z zaciągnięciem kredytu opiewającego na znaczne kwoty. Nic więc dziwnego, że banki, które na kredytach zarabiają, pragną robić wszystko, aby zabezpieczać ich spłatę.

Jak banki oceniają zdolność kredytową?

Banki oceniając zdolność kredytową danej osoby skupią się przede wszystkim na jej dochodach oraz informacjach osobistych. Bardzo istotne będzie więc nie tylko to, ile zarabia dana osoba ale także jak duże ma doświadczenie w pracy i w oparciu o jaką umowę pracuje. Najlepiej widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Dużo gorzej banki oceniają osoby posiadające działalność gospodarczą oraz pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Istotny będzie także wiek potencjalnego kredytobiorcy oraz jego stan rodzinny. Tutaj banki niechętnie widzą osoby bardzo młode oraz te starsze, którym zostało niewiele czasu do emerytury. Każdy bank bardzo dokładnie przyjrzy się także historii kredytowej danej osoby.

Sam fakt posiadania kredytów w przeszłości nie jest przeszkodą natomiast ważne jest by te kredyty były spłacane w terminie. Mając w planach starania o kredyt hipoteczny najlepiej jest pozamykać nieużywane karty kredytowe oraz nie mieć w danym czasie żadnych pożyczek do spłaty.

Wpływ wkładu własnego na zdolność kredytową

Wkład własny to czynnik, który może bardzo korzystnie wpłynąć na zdolność kredytową. Warto o tym myśleć zawczasu i odkładać pieniądze, po to by ten wkład był jak największy. W takiej sytuacji bank nie tylko chętniej udzieli kredytu ale także zaproponuje lepsze warunki.

Jak widać nie jest łatwo uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie jednak przy spełnieniu określonych warunków można to uczynić realnym. Z kolei jeśli komuś bank odmawia udzielenia kredytu nie należy się załamywać. Zawsze można poszukać tańszego mieszkania, o mniejszej powierzchni albo zlokalizowanego na peryferiach miasta. Warto też postarać się o podwyższenie dochodów albo dołączyć dodatkowego kredytobiorcę w postaci rodzica.

Dodaj komentarz