Jak oszczędzić na kosztach użytkowania samochodu?

Jak oszczędzić na kosztach użytkowania samochodu?

Koszty użytkowania samochodu to znaczny uszczerbek dla domowego budżetu. Już same koszty ubezpieczenia pojazdu i paliwa niezbędnego do jego użytkowania, są znaczne. Koszt eksploatacji samochodu to jednak nie tylko te wydatki ale też między innymi koszty napraw czy – w niektórych przypadkach – garażowania samochodu. Do kosztów użytkowania samochodu można tez zaliczyć opłaty parkingowe w miastach i wszelkie inne wydatki, które ponosimy w związku z użytkowaniem pojazdu. Jak oszczędzić na kosztach eksploatacji samochodu? Jest wiele sposobów.

Samochód. Czy akurat taki jest potrzebny?

Zarówno ci, którzy już posiadają samochód jak i ci, którzy go nie mają lub planują zmianę na inny, powinni przeanalizować czy dany samochód jest rzeczywiście potrzebny. Bardzo często stawiamy na samochody z silnikami o znacznej pojemności, drogie w eksploatacji, w naprawie. Warto zastanowić się, czy wymiana auta na inne nie przyczyni się do znacznych oszczędności. Zmiana auta na inne z silnikiem o mniejszej pojemności, mniej awaryjne czy tańsze w naprawie niekiedy bardzo się opłaca. Warto o tym pomyśleć.

Ubezpieczenie samochodu

Koszt ubezpieczenia pojazdu, zarówno obowiązkowego ubezpieczenia OC jak i ubezpieczeń dodatkowych, często jest bardzo wysoki. Nie oznacza to jednak, że w innej firmie ubezpieczeniowej będzie dokładnie tak samo. Przed wyborem ubezpieczyciela warto więc przeanalizować oferty wielu z nich, porównać je ze sobą. Rozsądnie tez jest się przyjrzeć ofertom pakietów ubezpieczeń. Nierzadko ubezpieczenie w tej samej firmie kilku pojazdów lub auta i motocykla czy też auta i domu, to realnie mniejsze koszty niż ubezpieczenie wszystkiego u różnych ubezpieczycieli.

Naprawy samochodu mogą być tańsze

Nie ma samochodu, który nie wymaga napraw i co najmniej wymiany części, które się zużywają. Chcąc oszczędzić na kosztach takich napraw, warto rozważyć czy części prac nie uda się wykonać samodzielnie. Wymiana klocków hamulcowych, kół letnich na zimowe i odwrotnie, drobnych elementów takich jak żarówka, to coś, czego może nauczyć się każdy z nas. Wykonując te prace samodzielnie, nie wydamy na mechanika.

Są jednak naprawy, które może wykonać tylko mechanik samochodowy. Jeśli auto nie jest na gwarancji i nie musi być naprawiane w autoryzowanym serwisie, warto przeanalizować oferty wielu mechaników i korzystać z usług tego, który jest dobry ale niedrogi.

Koszty codziennych wyjazdów

Poruszając się samochodem, warto jeździć tak, by zużywać jak najmniej paliwa. Gwałtowne przyspieszanie, jazda z nadmierną prędkością – to wszystko powoduje zwiększone zużycie paliwa, więc i większe koszty. Oczywiście nie bez znaczenia jest korzystanie z samochodu tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Jeżdżąc spokojnie i tytko wtedy, gdy to konieczne, można uzyskać na kosztach użytkowania samochodu bardzo wiele.

Warto szukać sposobów oszczędzenia na kosztach eksploatacji samochodu. Jest ich wiele. Jeśli je wprowadzimy, koszt eksploatacji samochodu może być o wiele niższy, a więc i więcej pieniędzy pozostanie w domowym budżecie.

Dodaj komentarz