Najpopularniejsze techniki plastyczne

Najpopularniejsze techniki plastyczne

Najbardziej rozpowszechnioną i zarazem najłatwiejszą techniką malarską jest akwarela, w której stosuje się farby wodne znane jako akwarele, które powstają w wyniku połączenia sproszkowanych składników z gumą arabską lub rzadziej z miodem. Najczęściej dostępne z w guziczkach albo w niewielkich pojemniczkach, czasami w tubkach. Przede wszystkim jest to idealna technika do malowania na papierze.

Ponadto, dzięki temu, iż farby są przeźroczyste, istnieje możliwość nałożenia kilku warstw farby, ale nie możemy przesadzić z ich stosowaniem, bowiem papier ma ograniczone możliwości i pod nadmiarem wody zacznie rozmoknie i zacznie się zwijać lub marszczyć. Wskazane jest to, aby akwarele rozprowadzać po powierzchni za pomocą mocnych pociągnięć pędzla, mile widziane są miękkie i okrągłe pędzle o spiczastym zakończeniu, doskonale naddające się do wykonywania plam i cienkich kresek.

Oczywiście, jeszcze musimy pamiętać o tym, że nie mamy w palecie barw białego koloru, a więc możemy go uzyskać wyłącznie poprzez pozostawianie niezamalowanego fragmentu podłoża. Poza tym, należy powiedzieć o tym, że prace akwarelowe szybko płowieją, zwłaszcza pod wpływem słońca.

Kolejną techniką, której nie można pominąć, jest pastel wykonywany za pomocą cienkich pałeczek powstałych na bazie gipsu, kredy, spoiwa i oczywiście barwników. Przede wszystkim, stosowane są do malowania, a nie do rysowania, mimo tego że posiadają one formę kredek. A, co najważniejsze możemy bawić się naniesionymi na podobrazie kolorami, gdyż łatwo się rozcierają i łączą ze sobą, co może skutkować ciekawym, a czasem nawet zaskakującym efektem końcowym będącym zwieńczeniem pracy malarza. Wyróżniamy pastele suche odpowiednie do tworzenia dzieł na papierze, płótnie i kartonie oraz pastele olejne, które świetnie sobie radzą z każdym podłożem.

Poza tym, warto wspomnieć również o technice olejnej, potocznie określanej jako olej. Przede wszystkim, opiera się o farby olejne, za pomocą których można wykonywać prace na drewnie, płótnie lub blasze. Ponadto, ta technika daje artystom duże możliwości, w związku z czym cieszy się niesamowitym uznaniem. Oprócz tego, charakteryzuje się wyrazistą kolorystyką. Jednak farby olejne cechują się tym, iż długo schną, ale z drugiej dzięki temu mamy możliwość naniesienia jeszcze poprawek na obrazie lub usunięcia wszelkich niedoskonałości. Nie ulega wątpliwości to, że bardzo interesującą techniką jest gwasz, w którym wykorzystuje się farby poniekąd przypominające akwarele. Ale dzięki temu, że dodaje się do nich kredę, posiada rewelacyjne właściwości kryjące, co umożliwia nam malowanie warstwami. Ponadto gwasz jest zaliczamy do farb wodnych, jego niewątpliwą zaletą jest to, ze można go łączyć z innymi technikami malarskimi.

Z pewnością, godną uwagi techniką jest także ołówek, którym w zależności od stopnia grubości można wykonywać różne kreski srebrzyste lub czarne, które się łatwo rozmazują, ale jest je trudniej usunąć z podłoża za pomocą gumki. Na koniec trzeba jeszcze powiedzieć parę słów o temperze, w której stosuje się farby emulsyjne, sprzedawane w słoiczkach albo w tubkach. Przede wszystkim, za pomocą tej techniki maluje się np. na papierze, tynku lub desce. A ciekawe jest to, iż do rozcieńczenia farby używa się wody, ale kiedy ona wyschnie, staje się wodoodporna.