Jak liczy się zdolność kredytową?

Spłata kredytu to jest to

Zdolność do spłaty kredytu przez kredytobiorców jest nazywana zdolnością kredytową. Osoby zarabiające bardzo mało nie mają takiej zdolności kredytowej i muszą zrezygnować z kredytu, ponieważ bank im takiego kredytu nie udzieli. Jedynie instytucje pożyczkowe są skłonne udzielić im takiego kredytu. Dla nich jest to jedyna szansa na pożyczenie pieniędzy. Bank sprawdza zdolność kredytową przed udzieleniem każdego kredytu czy też pożyczki.

Co bierze pod uwagę bank?

Bank bierze pod uwagę uzyskiwane dochody, koszty utrzymania, czyli takie opłaty, jak czynsz, opłaty za media oraz zadłużenie danej osoby – kredyty, limity kredytowe w koncie, zadłużenie z kart kredytowych. Bank sprawdza, czy klient ma nadwyżki, które mogą przydać się do spłaty nowego zobowiązania kredytowego. Poza tym bank zwraca uwagę na wiek, stan cywilny kredytobiorcy, liczbę osób, którą on utrzymuje, mieszkanie oraz majątek. Ważne są też wykształcenie, staż pracy, zawód oraz zajmowane stanowisko. Zawsze analizowana jest także historia kredytowa – jeśli dłużnik spłacał solidnie wszelkie kredyty to znaczy, że jest osobą wiarygodną i można pożyczyć jej pieniądze. Placówka bankowa bierze też raport z BIK, aby sprawdzić czy klient ma zobowiązania i czy nie zalegał z płatnościami w przeszłośći. Weryfikacja historii w BIK to ważna sprawa, ponieważ pokazuje jaką osobą jest kredytobiorca. Analizator kredytowy BIK analizuje zdolność kredytową i bierze też pod uwagę to, co pokazuje raport BIK.

Kto nie dostanie kredytu?

Kredytu nie dostaną osoby:

* zadłużone

* bezrobotne

* zalegające z płatnościami, nie płacące rat lub płacące je z dużym opóźnieniem

Jeśli dana osoba oszukuje, nie jest solidna, ma na koncie zaległości finansowe, a komornik sprawdza ją bardzo dokładnie to znaczy, że taka osoba nie ma co liczyć na uzyskanie kredytu. Bank nie chce mieć problemów i unika takich klientów, którzy mają na koncie wiele problemów. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista oraz istotna dla każdego kredytobiorcy. Lepiej zatem zadbać o swoje zobowiązania i nie powodować problemów. Im szybciej uzyska się informacje, tym lepiej dla danej osoby. Kredyt to obciążenie, nie należy zatem brać wielu kredytów, lecz ograniczyć się do niewielu zobowiązań. Dzięki temu życie układa się o wiele lepiej i nie trzeba martwić się skąd wziąć pieniądze na raty kredytu. Jakość zobowiązań to sprawa bardzo ważna, a nadmiar kredytów to obciążenie, problemy i stresy. Lepiej żyć skromnie niż ponad stan. Takie są zasady i nie należy ich łamać.

Dodaj komentarz