Jak dbać o finanse, aby nie stracić płynności?

Płynność finansowa to pojęcie znane każdemu z nas. Niestety, niektórzy nie są w stanie jej utrzymać. Na szczęście, istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zatroszczyć się skutecznie o swoje finanse. Nie ulega wątpliwości, że warto z nich korzystać, aby nie wpaść w spiralę długów. Troska o finanse nie oznacza oczywiście, że nie możemy korzystać z takich instrumentów jak chociażby kredyty. Należy wręcz zaznaczyć, że dobre gospodarowanie finansami może nam pomóc w uzyskaniu zgody na kredyt. Trzeba zaś mieć świadomość tego, że kredyty pomagają wielu osobom w spełnieniu marzenia o własnym domu czy mieszkaniu.

Znajdź przynajmniej jedno stałe źródło dochodów

Nie ulega wątpliwości, że każdy, kto chce czuć się stabilnie pod względem finansowym, powinien posiadać jakieś źródło dochodu. Co więcej, to źródło powinno być stabilne. Możemy mieć oczywiście kilka źródeł dochodów i nie każde z nich musi być stałe. Niemniej jednak, dobrze byłoby, gdyby co miesiąc trafiała do nas określonej wysokości kwota pieniężna. Wówczas będziemy mogli zrealizować swoje potrzeby dnia codziennego, a także marzenia czy plany. Nie sposób nie zauważyć, że stałe źródło dochodu zapewnia większości osób praca na etacie. Nie każdy jednak posiada umowę na czas określony bądź nieokreślony. Wiele osób pracuje bowiem w oparciu o tak zwane umowy cywilnoprawne, jak umowa o dzieło bądź umowa zlecenie. Jeżeli jednak, na nasze konto co miesiąc wpływa określona kwota, prawdopodobnie uda nam się zachować płynność finansową, bez względu na rodzaj umowy, w oparciu o którą pracujemy. Jeżeli mamy kilka źródeł dochodu, istnieją jeszcze większe szanse na zapewnienie sobie płynności finansowej. Warto więc dążyć do tego, aby kilka takich źródeł posiadać.

Planuj swoje wydatki i nie zapomnij o oszczędzaniu

Każdy, komu zależy na zachowaniu płynności finansowej, powinien planować swoje wydatki. Wielu osobom może wydawać się to nudne i żmudne. Niemniej jednak, takie rozwiązanie jest przejawem odpowiedzialności i ochrania nas przed skutkami złych decyzji. Dość dobrym rozwiązaniem może okazać się więc sporządzenie list comiesięcznych wydatków. Jeżeli mamy jakieś stałe wydatki, które musimy pokryć z miesięcznej pensji, na pewno muszą znaleźć się one na kartce. Doskonale byłoby również sporządzać listę zakupów spożywczych. Dzięki temu, bez wątpienia uda nam się uniknąć pułapek zakupowych. Oczywiście zawsze możemy zakupić produkt, którego nie ma na liście i skorzystać na tym. Niemniej jednak, zawsze należy zastanowić się kilka razy nad tym, czy dany produkt jest nam naprawdę potrzebny. Podobnie jest rzecz jasna z usługami. Zanim po raz dziesiąty w miesiącu odwiedzimy fryzjera, zastanówmy się czy tak częste zmiany fryzury służą naszym finansom i naszym włosom. Oczywiście to tylko przykład, a te jak wiadomo można mnożyć. Bardzo wiele pieniędzy pochłaniają również używki. Dlatego też, należy zastanowić się nad tym, czy nie warto rzucić papierosów. Ograniczenie spożywania alkoholu również się nam przyda i przyniesie spore korzyści portfelowi, jak i wątrobie. Nie wolno zapomnieć również o oszczędzaniu. Nagła choroba bądź konieczność przeprowadzenia remontu mogą nadszarpnąć nasze finanse. Nie zawsze będziemy w stanie pracować, a pieniądze trzeba skądś czerpać. Z tego też względu, dobrym pomysłem będzie systematyczne oszczędzanie. Wówczas będziemy dysponować poduszką finansową, która może okazać się niebywałym wsparciem w trudnej sytuacji.

Nie żyj ponad stan

Każdy, komu zależy nam tym, aby zachować płynność finansową, musi pamiętać o tym, aby nie żyć ponad stan. Życie ponad stan może wydawać się niestety dość kuszącą perspektywą, zwłaszcza przez pierwszy tydzień po tym, jak na nasze konto wpłynęła wypłata. Niemniej jednak, ma ono urok jedynie na chwilę. Dość dobrym rozwiązaniem będzie więc unikane tego rodzaju rozwiązań. W przeciwnym razie, będziemy musieli zmierzyć się z przykrymi konsekwencjami. Jak jednak uniknąć życia ponad stan? Na pewno można to zrobić dzięki planowaniu wydatków, o czym była mowa powyżej. Unikajmy również pułapek zakupowych. Śledźmy historię naszego rachunku, aby zobaczyć, jak wiele pieniędzy wpływa na nasze konto i z niego wypływa. Nie ulega wątpliwości, że życie ponad stan to domena ludzi zabieganych, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak wiele pieniędzy wydają. Jeżeli więc chcemy uniknąć tej pułapki, śledźmy to, jak wiele pieniędzy wydajemy. Prowadźmy dziennik wydatków, jeżeli to pomoże nam jakoś w uporządkowaniu ich.

Bierzesz kredyt? Najpierw starannie to przemyśl!

Jak już zaznaczono na wstępie, zaciąganie zobowiązań kredytowych nie zawsze musi być złe. Zawsze musi być jednak przemyślane! Zaciąganie kredytu pod wpływem chwili rzadko kiedy okazuje się trafionym rozwiązaniem. Pamiętajmy o tym, że zawsze musimy zwrócić bankowi więcej niż pożyczyliśmy. Niestety, koszty kredytu bywają bardzo wysokie i warto mieć tego świadomość. Niemniej jednak, czy bez kredytu bylibyśmy w stanie spełnić nasze marzenia o własnym domu? Niestety nie zawsze. Po kredyt sięgać będziemy również wtedy, gdy zaistnieje konieczność przeprowadzenia nagłego remontu czy wtedy, gdy pogorszy się znacząco nasze zdrowie. Wskazane będzie zastanowienie się nad wysokością kredytu, a także nad rodzajem jego rat. Nie ulega wątpliwości, że starannie trzeba wybrać także bank, z którego usług będziemy korzystać. Jeżeli wpadliśmy w spiralę zobowiązań, dobrym rozwiązaniem może okazać się dla nas kredyt konsolidacyjny, a nie gotówkowy. Pamiętajmy jednak, że kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć co do zasady na dowolnie wybrany przez nas cel, a więc i na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie

Jednym z kredytów, który cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem jest kredyt hipoteczny. Zanim jednak zdecydujemy się na tego rodzaju pomoc finansową, koniecznie zastanówmy się nad tym, czy będziemy w stanie ją zwrócić. Oczywiście, jeżeli bank oceni, że nie będziemy w stanie, nie udzieli nam kredytu. Niemniej jednak, każdy zainteresowany tą formą pomocy, musi pamiętać, że jest to nie tylko obciążenie pod względem finansowym, ale również obciążenie pod względem psychicznym. Spłata kredytu hipotecznego wymaga regularnych wpływów do naszego budżetu. Tylko wówczas będziemy mogli pokryć comiesięczne raty. Największe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego mają rzecz jasna osoby, które są w związku partnerskim bądź małżeńskim. Banki zdecydowanie chętniej i częściej udzielają kredytu parom niż singlom. Decydując się na kredyt hipoteczny, bez wątpienia należy pamiętać o tym, że jest to zobowiązanie na długie lata. Nierzadko będziemy musieli spłacać go przez trzydzieści bądź nawet czterdzieści lat.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeżeli zależy nam na zachowaniu płynności finansowej, bez wątpienia powinniśmy oszczędzać oraz planować swoje wydatki. Zaciąganie kredytów powinno być zaś starannie przemyślane. Dobrze byłoby również pamiętać o tym, że nie zawsze musimy pracować w tym samym zawodzie oraz miejscu. Jeżeli nasza praca z różnych względów wydaje nam się mało satysfakcjonująca, być może warto byłoby pomyśleć o jej zmianie? Niestety nie jest to łatwe i większość osób zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego też tak wiele osób nie rezygnuje ze swojej źle płatnej, ale stabilnej pracy. Jeżeli jednak nasza praca naprawdę nie jest dobrze płatna, prędzej czy później odczujemy tego skutki. Niestety, ceny stale rosną, ale pensje już nie zawsze. Bardzo dobrym rozwiązaniem może więc okazać się dokształcanie. Zdobywanie nowej wiedzy czy doświadc
zenia możemy przecież pogodzić ze swoją pracą zawodową. Jeżeli podszlifujemy swoje umiejętności na tyle, aby poszukać lepiej płatnej pracy, po prostu to zróbmy! Czasami warto zdecydować się na ryzyko, bo może ono okazać się opłacalne w dłuższej perspektywie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zmiana miejsca zamieszkania. Oczywiście nie jest to możliwe i wskazane we wszystkich sytuacjach. Niemniej jednak, przeprowadzka do nowego miasta niejednemu już pomogła. Dobrze jest więc brać taką opcję pod uwagę.

Dodaj komentarz