Zlecenie stałe – co to takiego?

Banki mają do zaoferowania swoim klientom wiele produktów i usług. Wśród nich znajduje się między innymi zlecenie stałe, które jest jedną z popularniejszych usług. Stawiając na zlecenie stałe, można z łatwością regulować rachunki czy spłacać kolejne raty, jeśli mamy zaciągnięty kredyt. Poznajmy tą usługę bliżej.

Czym jest zlecenie stałe?

Zlecenie stałe jest usługą oferowaną przez wszystkie banki dające klientom możliwość założenia konta osobistego. Aby skorzystać ze zlecenia stałego, trzeba mieć wspomniane konto osobiste. Decydując się na zlecenie stałe, polecamy wykonywanie przelewów na określony rachunek i kwotę w określonym czasie. Jest to więc płatność cykliczna, która obejmuje stałą kwotę i zawsze dokonywana jest do tego samego odbiorcy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdefiniować kilka zleceń stałych. Każde z nich może wówczas opiewać na inną kwotę i być adresowane do innego odbiorcy.

Czy korzystanie ze zlecenia stałego jest trudne?

Absolutnie nie! Zlecenie stałe jest usługą, z której skorzystać można bardzo prosto. Trzeba tylko poinformować bank o swojej dyspozycji. Co ważne, jeśli posiadamy konto internetowe, nie musimy nawet w ogóle pojawiać się w banku. Warto przy tym pamiętać, że zlecenie stałe to usługa całkowicie bezpieczna. Nie wiąże się z nią żadne ryzyko utraty pieniędzy. Bank nigdy nie przeleje kwoty wyższe niż ta, którą ustaliliśmy.

Czy zlecenie stałe jest usługą płatną?

Wiele zależy od banku, w którym mamy konto. Niektóre banki nie pobierają żadnych opłat za zlecenie stałe. W innych taka opłata może pojawić się. Co ciekawe, niektóre banki nie pobierają opłaty, jeśli zlecenie stałe zostanie ustalone przez Internet. Jeśli jednak zrobimy to w oddziale lub podczas rozmowy telefonicznej, musimy liczyć się z tym, że zostanie pobrana od nas niewielka opłata.

Czy zlecenie stałe i polecenie zapłaty to te same usługi?

Niektórzy błędnie sądzą, że tak. Wynika to z ich podobieństwa. Zarówno zlecenie stałe, jak i polecenia zapłaty pozwalają na dokonywanie płatności w sposób automatyczny. W przypadku polecenia zapłaty ma miejsce inicjacja pobrania środków z konta przez odbiorcę płatności. Może nim być na przykład operator telefonii komórkowej. W przypadku zlecenia stałego mamy więc udział jeszcze jednej strony.

Zlecenie stałe to usługa niezwykle wygodna, z której korzystają miliony osób na całym świecie. Z całą pewnością zlecenie stałe ułatwia regulowanie rachunków czy kolejnych rat kredytowych. Nie należy się tego rozwiązania obawiać. Jest ono w pełni bezpieczne i tak naprawdę nie posiada żadnych wad, a jedynie same zalety.