Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Kredyt gotówkowy cieszy się sporą popularnością, z uwagi na jego elastyczność w zakresie celu, okresu spłaty i wysokości. Nie każdy jednak miał okazję z niego skorzystać, w związku z czym mogą się pojawić w jego zakresie pewne niepewności, które poniżej postaramy się rozwiać. W takim razie co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Czy kredyt gotówkowy wymaga zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy?

Swego czasu zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy było bardzo często spotykanym wymogiem przy zaciąganiu kredytu. Obecnie jednak wiele się zmieniło i coraz szerzej dostępne są tak zwane kredyty bez zaświadczeń, które udzielane są przez banki na podstawie własnego oświadczenia kredytobiorcy o zarobkach. Pozwala to znacznie skrócić i uprościć wszelkie formalności, a także umożliwia zaciąganie kredytu online, bez wychodzenia z domu.

Na jaki cel można wziąć kredyt gotówkowy?

Co ważne, kredyty gotówkowe bez zaświadczeń udzielane są przez banki na dowolny cel. Oznacza to, że możemy za ich pomocą na przykład zapłacić bieżące raty i rachunki, opłacić wesele, wyjechać na zagraniczną wycieczkę, kupić sprzęt elektroniczny, czy wydać je w dowolny, inny sposób. Bank nie będzie wymagał od nas faktur, rachunków ani innych dokumentów potwierdzających, w jaki sposób rozdysponowaliśmy przyznaną nam gotówkę.

Na co należy zwracać uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?

Każdy kredyt gotówkowy, nawet na niewielką kwotę, to zobowiązanie finansowe, a więc nie powinno się zaciągać go spontanicznie, bez zastanowienia i porównania różnych ofert. Parametry kredytu gotówkowego, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę, to między innymi:

  • wysokość prowizji, oprocentowania i innych kosztów;
  • okres spłaty;
  • kwota kredytu;
  • całkowity koszt kredytu.

Porównanie różnych ofert kredytów gotówkowych, zwłaszcza jeśli mowa o kredytach sporych rozmiarów, może oznaczać na dłuższą metę sporą oszczędność. Nawet niewielka różnica w warunkach kredytu na przestrzeni lat to niekiedy kwestia kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Co bank bierze od uwagę, rozważając wniosek o kredyt?

Zanim bank przyzna kredyt (bądź odrzuci wniosek), zawsze przeprowadzana jest mniej lub bardziej szczegółowa weryfikacja zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Obecnie większość pracy wykonują nie pracownicy banku, a specjalne algorytmy, co oznacza, że decyzje są wydawane bardzo szybko. Brane pod uwagę są takie czynniki, jak:

  • wysokość zarobków
  • forma zatrudnienia
  • aktualne kredyty i pożyczki
  • koszty utrzymania oraz ilość osób posiadanych na utrzymaniu.

Nie bez znaczenia jest również historia kredytowa, a więc to, czy dotychczas spłacaliśmy zobowiązania w terminie, czy też zdarzyły nam się jakieś opóźnienia.

Dodaj komentarz