Kredyt na oświadczenie to fraza, z którą można spotkać się coraz częściej. Wiele osób jest zainteresowanych tym produktem bankowym, są też jednak takie osoby, które jeszcze nie miały z nim do czynienia i nie wiedzą, czym on dokładnie jest i jak działa. W takim razie na czym polega kredyt na oświadczenie i czy warto go wziąć?
Jak działa kredyt na oświadczenie?
Omawiany w tym artykule kredyt bez zaświadczeń o dochodach, bez zabezpieczeń i na oświadczenie przyda się przede wszystkim osobom, którym zależy na czasie, i które zdecydowanie nie chcą przechodzić przez jakiekolwiek skomplikowane formalności, jednak nie tylko. Ten rodzaj kredytu jest także bardzo wygodny, a proces wnioskowania o niego nie wywołuje frustracji u potencjalnych kredytobiorców. Jak dokładnie on działa?
Od tradycyjnego kredytu różni się on uproszczonymi formalnościami. Zamiast pozyskiwać od pracodawcy zaświadczenie o dochodach, co w zależności od jego chęci i wolnego czasu może potrwać nawet kilka dni, wystarczy, że złożymy własne oświadczenie. W praktyce oznacza to po prostu, że udzielimy kredytodawcy informacji o wysokości swoich dochodów i poprzemy je tylko własnym podpisem, a nie żadnymi dokumentami. Oznacza to, że poza kredytem gotówkowym bank udzieli nam także swoistego kredytu zaufania.
Dlaczego banki nie wymagają zaświadczeń o dochodach?
Można się zastanawiać, dlaczego banki nie wymagają już coraz częściej zaświadczeń o dochodach – w końcu w przypadku własnego oświadczenia istnieje ryzyko, że kredytobiorca wprowadzi do niego fałszywe informacje (czego oczywiście nie należy robić, choćby ze względu na to, że może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami).
Odpowiedź jest prosta: udzielanie kredytów, w tym właśnie tych na oświadczenie, jest zawsze pewnym ryzykiem, z którym kredytodawca musi się pogodzić, aby prowadzić działalność. Ponadto, redukcja irytujących formalności jest mile widziana przez klientów i znacznie zwiększa zainteresowanie produktami finansowymi oferowanymi przez daną instytucję.
Co więcej, banki wykorzystują złożone systemy obliczania ryzyka kredytowego i zdolności kredytowej, korzystając przy tym nie tylko z danych wskazanych przez potencjalnego klienta we wniosku kredytowym, ale też na przykład z historii kredytowej, dostępnej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK-u).
Zdecydowanie warto się zainteresować kredytami na oświadczenie, jeśli potrzebujemy gotówki szybko i bez zbędnych formalności bądź po prostu nie lubimy opóźnień związanych z pozyskiwaniem różnego rodzaju dokumentów (w tym takich, po które trzeba się zwrócić do szefa lub do działu księgowości).