Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu?

Nie można powiedzieć, że osoby chcące zaciągnąć szybki kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach nie mają w czym wybierać. Ofert kredytów jest mnóstwo. Niektóre z nich są do siebie bardzo podobne, inne zaś znacznie się różnią. Trzeba też wskazać, że oferta, która dla jednej osoby może być bardzo korzystna, dla drugiej już niekoniecznie, choćby ze względu na takie parametry, jak maksymalny okres spłaty, czy maksymalna wysokość kredytu.

W takim razie co zrobić, żeby spośród wszystkich dostępnych opcji na pewno wybrać najlepszą?

Korzystaj z porównywarek

W Internecie znaleźć można wiele wiarygodnych rankingów i porównywarek, które zbierają w jednym miejscu kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt ofert różnych banków. Nie tylko umożliwiają one przejście do nich, ale także od razu wskazują najważniejsze parametry oferty, takie jak wysokość oprocentowania, prowizji, RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania), maksymalnej kwoty i okresu spłaty zobowiązania. Zamiast godzinami przeglądać witryny banków, wystarczy więc rzucić okiem i już po chwili będziemy mogli wstępnie powiedzieć, które oferty są warte uwagi, a które mimo wszystko lepiej odrzucić.

Przy tym musimy pamiętać, że niekiedy kredyt może na podstawie pewnych danych wydawać się korzystny (na przykład z powodu niskiej prowizji, ale wysokiego oprocentowania i vice versa), ale w rzeczywistości wcale taki nie być. Dlatego też warto przede wszystkim zwracać uwagę na wspomniane powyżej RRSO, przy wyliczaniu którego brane jest pod uwagę zarówno oprocentowanie, jak i wszystkie koszty związane z kredytem. Im niższe RRSO, tym ostatecznie mniej zapłacimy za kredyt.

Czy kredyt dla stałych klientów jest naprawdę najkorzystniejszy?

Można się spotkać z opinią, że najlepszą ofertę kredytu otrzymamy od banku, w którym prowadzimy rachunek i to do niego powinniśmy zwrócić się w pierwszej kolejności. Rzeczywistość w tym zakresie wygląda różnie. Faktycznie, banki często oferują specjalne oferty stałym klientom, a do największych zalet takich ofert należy zredukowana ilość formalności. Bank ma dostęp do naszych danych osobowych i historii konta, więc gotówkę możemy otrzymać szybko i bez większych problemów.

Natomiast koszt takiego zobowiązania może, ale nie musi być niższy niż w przypadku oferty ogólnodostępnej dla wszystkich, zarówno klientów nowych, jak i obecnych, czy to w naszym banku, czy innym. Nie należy więc od razu zakładać, że to kredyt dla stałych klientów będzie najlepszy – jest taka szansa, ale mimo wszystko przed podjęciem decyzji powinniśmy porównać go z innymi.