Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych dostępnych na rynku. Można śmiało powiedzieć, że spora część osób będzie miała z tym tematem styczność. Najczęściej na sięgnięcie po kredyt hipoteczny decydujemy się przy zakupie nieruchomości.
Obecnie na rynku dostępna jest oferta kilkunastu banków oferujących tego typu kredyt, pomocni są również eksperci kredytowi, którzy mogą zaprezentować na jednym spotkaniu ofertę kilku banków naraz. Kredyty hipoteczne udzielane są tylko przez banki, charakterystyczną cechą jest długi czas, na jaki są udzielane, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt lat.
Kredyt hipoteczny – warunki
Aby uzyskać taki kredyt, trzeba spełnić kilka warunków. Jeśli ich nie spełnimy, bank nie może udzielić nam kredytu. Jakie to aspekty? Po pierwsze należy posiadać wkład własny, w zależności od banku wymagana kwota wkładu własnego może się nieco różnić. Zazwyczaj oscyluje to w granicach 10-20% wartości nieruchomości. Im większy posiadamy wkład własny, tym niższa będzie rata kredytu.
Wysokość wkładu może również mieć wpływ na długość okresu kredytowania. Oczywiście ważna jest też zdolność kredytowa, bowiem nie każdy ją ma. Zdolność kredytową można sprawdzić jeszcze przed wybraniem się do banku. Pamiętajmy, że w zależności od banku ta zdolność również może być różna. Jeśli posiadamy już jakieś zobowiązania, ich spłata może pomóc nam uzyskać większą zdolność kredytową.
Aby bank udzielił nam kredytu, musimy udostępnić mu zaświadczenie o pracy oraz wyciągi z konta. Kredyt hipoteczny wiąże się też z zakupem innych produktów, między innymi ubezpieczenia, które co prawda nie są obowiązkowe, ale banki często wiążą możliwość przyznania kredytu właśnie z wykupieniem ubezpieczenia. Nie dostaniemy kredytu, jeśli nie wskażemy jego zabezpieczenia – hipoteki.
Koszt kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny wiąże się z odsetkami, prowizją lub marżą – musimy więc zdawać sobie sprawę, że suma, którą będziemy zobligowani oddać większą kwotę od sumy, którą dostaliśmy. Mamy możliwość spłaty kredytu w dwóch wariantach rat: malejących lub stałych. Raty malejące polegają na regularnym spadku miesięcznej kwoty, którą musimy oddać bankowi. Ten wariant sprawia, że koszty kredytu są mniejsze. Raty równe natomiast polegają na tym, że comiesięczne obciążenie nie ulega zmianie.
Przyznanie kredytu hipotecznego często warunkuje naszą przyszłość. Jego uzyskanie wcale nie jest takie proste, wiąże się z dużą ilością papierologii, często procesy kredytowe przedłużają się i trwają tygodniami. Nie każdy może dostać kredyt, dlatego ważne jest, aby podjąć tę decyzję po dokładnym przemyśleniu i skalkulowaniu, czy będzie nas na ten kredyt stać.