Nowoczesne oświetlenie

Nowoczesne oświetlenie

Wielbiciele ciekawych aranżacji wnętrz z pewnością zainteresują się założeniem oświetlenia ledowego w postaci taśmy LED. Taka opcja nadaje się do wszelkich wnętrz domowych, firmowych czy też w sklepach.

Wykorzystanie taśmy LED do oświetlenia, musi być poprzedzone jej prawidłowym wyborem. Do tego będzie się nadawała szersza taśma z gęsto zainstalowanymi diodami, które będą dawały mocniejsze i skondensowane światło.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze taśmy?

Należy pamiętać, że taka taśma ma większy pobór mocy i będzie się przegrzewała. Z tego powodu trzeba pomyśleć o wentylacji i można zainstalować profil aluminiowy LED. Nie tylko odprowadzi on ciepło, ale też poprawi estetykę naszego oświetlenia.

Do tego będą się nadawały taśmy LED SMD 5050 i typ PREMIUM 5638, posiadające wbudowane większe diody,

Taśmy LED do dekoracji

Taśma LED do dekoracji to taśma, która nie emituje mocnego światła ale jest dostępna w bardzo wielu kolorach i można dzięki niej podkreślić kształt mebli czy też witryn.

Taśma do dekoracji wnętrz, nie wymaga hermetyczności, jeśli będzie zamontowana w suchych pomieszczeniach a nie np. w łazience.

Kolejna ciekawa propozycja to oświetlenie LED RGB, także na taśmach i służące wyłącznie do dekoracji, ponieważ daje ono zbyt mało światła.

Ten typ oświetlenia zaczął wypierać zwykłe taśmy ledowe, ponieważ emituje on światło nie tylko żółte i białe, ale też kolorowe. W dodatku można tym światłem manipulować, w celu uzyskania niesamowitych efektów kolorystycznych.

Taśmy ledowe RGB, można instalować też na dworze i są to taśmy energooszczędne, które są odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak ekstremalne temperatury czy wilgoć.

Taśmy LED na zewnątrz

Do tego celu, poza bardzo atrakcyjnym i już wspomnianym oświetleniem RGB, należy używać tylko paski ledowe hermetyczne, które są zamknięte w silikonowych osłonkach. Osłonki zapewniają ochronę przed pyłem, wilgocią i innymi czynnikami też.

Taśmy LED można wykorzystać do podkreślenia kształtu domu, schodów czy też bramy. Można takim oświetleniem sterować za pomocą pilota i ściemniacza ledowego.

Sterowania LEDAMI na taśmach

Ściemniacz LED jest dostępny w kilku wariantach. Jego wybór jest uzależniony od tego, czym chcemy sterować. Jeśli ma to być oświetlenie kilku sektorów i chcemy sterować każdym z nich z osobna lub wszystkimi na raz, należy kupić ściemniacz LED 12 V wielokanałowy.

Ściemniacz manualny zapewnia płynne ściemnianie i rozjaśnianie oświetlenia, za pomocą pokrętła. Stosowany jest również jako zamiennik włącznika światła.

Ściemniacz LED na pilota jest bardzo funkcjonalny ponieważ nadaje się do sterowania oświetleniem na taśmach LED, z odległości. W przypadku pilota na podczerwień, który jest niedrogi, ta odległość nie jest duża. Natomiast w przypadku pilota sterowanego falami radiowymi, jest możliwość robienia tego z odległości 30 metrów. Pilot sterowany za pomocą fal radiowych jest urządzeniem droższym.

Dostępny jest też małogabarytowych ściemniacz mini, który instaluje się do oświetlenie przy meblach.