Czym są wakacje kredytowe

Kredyt to zobowiązanie

Zanim weźmiemy kredyt musimy dobrze zastanowić się nad tym z czy się to wiąże. Ważne jest to zwłaszcza w sytuacji kiedy zaciągamy w banku zobowiązanie na kilkanaście czy więcej lat. W takich sytuacjach nie jesteśmy oczywiście w stanie przewidzieć co może przydarzyć się nam za kilka czy kilkanaście lat. Jednakże z założenia, zanim weźmiemy kredyt powinniśmy zastanowić się nad tym czy stać nas na kredyt. Co to oznacza? Musimy zastanowić się czy nasza sytuacja finansowa pozwoli nam na regularną spłatę rat.

Czym są wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to możliwość odroczenia terminu spłaty rat. Kiedy przydarzy nam się coś nieoczekiwanego, co znacznie pogorszy naszą sytuację finansową. W przypadku zdarzenia losowego, typu choroba czy nagła utrata pracy, z pomocą mogą przyjść nam właśnie wakacje kredytowe. Warto więc korzystać z nich z rozwaga i nie nadużywać tylko po to aby mieć więcej pieniędzy na przyjemności. Należy pamiętać także o tym, że wakacje kredytowe są produktem, którego nie spotkamy w każdym banku. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej, aby później nie być zdziwionym, że nasz bank nie oferuje wakacji kredytowych. Ponadto, każdy bank udziela wakacji kredytowych na inny okres i na innych warunkach, o czym również musimy dowiadywać się w konkretnej placówce.

Rodzaje wakacji kredytowych

Jak to wygląda w praktyce? Jest kilka sposobów w jaki banki udzielają wakacji kredytowych. Może to być odroczenie spłaty raty oraz wydłużenie okresu kredytowego. W ten sposób przez okres od 1 do 12 miesięcy nie spłacamy rat i o tyle samo wydłużamy okres kredytowania. Innym sposobem jest doliczenie łącznej sumy odroczonych rat do ostatniej raty kredytu. Spłacamy wtedy całość odroczonego zobowiązania z ostatnią ratą. Możemy także wysokość odroczonych rat doliczyć proporcjonalnie do wszystkich pozostałych rat kredytu. W ten sposób przerwa w spłacie należności zwiększy nam wysokość pozostałych rat. Banki w szczególnych przypadkach mogą także zaproponować indywidualne warunki wakacji kredytowych.

Należy także pamiętać o tym, że wakacje kredytowe nie oznaczają, że nasza rata przepadnie. Ma to jedynie na celu dać nam czas na wyjście ze złej sytuacji kredytowej i wyjście na prostą, a jednocześnie nie generować sobie dodatkowych kosztów w postaci odsetek od nieterminowej spłaty kredytu. Mimo wakacji kredytowych w dalszym ciągu musimy oddać całość zaciągniętego zobowiązania

Dodaj komentarz