Jakie są koszty kredytu

Jedyne rozwiązanie to kredyt

Żyjemy w czasach kiedy to jedyną szansą na zakup pewnych dóbr jest wzięcie kredytu. Niezależnie od tego czy jesteśmy osobą fizyczną czy przedsiębiorcą, aby sfinansować swoje zakupy musimy udać się do banku. Warto jednak, szczególnie w sytuacjach kiedy staramy się kredyt opiewający na wysokie kwoty, dobrze przeszukać rynek. Obecnie mamy bowiem wiele banków, co za tym idzie możemy przebierać w ofertach. Jednak aby wybrać najlepsza czyli najtańszą, musimy wiedzieć jakie są koszty kredytu i na co zwracać uwagę, aby ustalić, który kredyt jest najtańszy.

RRSO

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to wskaźnik wyrażony w procencie w skali roku. Każdy bank ma obowiązek wskazania swoim klientom wskaźnika RRSO. Dlaczego tak się dzieje? Przy pomocy RRSO jesteśmy w stanie z kilku kredytów wybrać ten najtańszy, nawet jeśli nie bardzo znamy się na rzeczy. Co do zasady im niższe RRSO, tym kredyt jest tańszy. To wskaźnik, którego wysokość oparta jest na wszelkich kosztach kredytów.

Jakie są koszty kredytu

Kapitał kredytu

Jest to kwota, którą kredytobiorca otrzymuje od banku w ramach umowy kredytu. Jest to podstawowy koszt kredytu, jednak nie jedyny. Bank jako sprzedawca chce bowiem zarobić na sprzedaniu swojego produktu.

Odsetki od kredytu

Od kapitału kredytu naliczane są także odsetki. Ich górną granicę ustala ustawodawca. Oprocentowanie ustalane jest przez bank w skali roku. Możemy wybrać m.in. stałe oprocentowanie przez cały okres kredytowania czy też oprocentowanie malejące.

Prowizja

Tak jak mówiliśmy bank chce zarabiać na sprzedaży swoich produktów. Z tego też powodu do kosztów kredytu zaliczamy także prowizję dla banku za udzielenie kredytu. O ile bank nie może przekroczyć ustalonej wysokości odsetek, w przypadku kształtowania wysokości prowizji ma całkowitą dowolność. Dlatego też, każdy koszt z osobna kompletnie nie przesądza o całkowitym koszcie kredytu. Bani oferujące kredyty z zerowym oprocentowaniem najczęściej zawyżają właśnie wysokość prowizji. W konsekwencji okazuje się, że kredyt z oprocentowanie 0% jest droższy nić ten z oprocentowaniem 8%. Dlatego najważniejsze aby patrzeć na kredyt i wszystkie koszty kredytu razem czyli na wskaźnik RRSO.

Dodatkowe koszty kredytu

Zależne są najczęściej od wysokości i od rodzaju kredytu. Najczęściej spotykamy się z takimi kosztami kredytu jak ubezpieczenie, opłata notarialna, koszty wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, ustanowienie hipoteki na rzecz banku itd.

Dodaj komentarz