Trzy skuteczne sposoby na comiesięczne oszczędzanie!

O zaletach regularnego, comiesięcznego oszczędzania można pisać długo i namiętnie. Wszyscy eksperci od finansów osobistych są jednak zdania, że odkładanie pieniędzy na przyszłość to mądry pomysł, a posiadanie finansowej poduszki pozwala na prawdziwy oddech ulgi w trudnych czasach i nieprzewidzianych sytuacjach. W niniejszym tekście zaprezentujemy trzy skuteczne sposoby na comiesięczne oszczędzanie pieniędzy, idealne dla każdego rodzaju gospodarstw domowych.

Używasz gotówki? Odłóż piątaka!

Jeżeli wciąż regularnie korzystasz z gotówki, niezależnie od tego, czy jesteś na zakupach spożywczych, czy może kupujesz gazetę w kiosku, płać banknotami. Gdy w ramach reszty otrzymasz pięciozłotową monetę, odłóż ją na bok, a po powrocie do domu wrzuć do skarbonki (lub do pustego słoika – w ten sposób będzie taniej). Pięć złotych to z pozoru niewiele, ale po kilku miesiącach regularnego i konsekwentnego odkładania “piątaków” uzbiera się ładna sumka, którą można wpłacić na konto oszczędnościowe i umieścić na lokacie. Oczywiście schemat ten można powtarzać w przypadku innych monet, ale nie polecamy do tego nominałów mniejszych od złotówki, bo ostateczny efekt zwyczajnie nie będzie tego warty.

Woda zamiast Coca-Coli

Słodkie napoje to zmora XXI wieku. Dietetycy ostrzegają, że Coca-Cola, Sprite i inne to jeden z najważniejszych czynników prowadzących do próchnicy oraz otyłości. Co więcej, cena słodkich napojów jest często bardzo wysoka, a za puszkę coli z automatu trzeba zapłacić kilka złotych. Przerzucenie się na zwykłą wodę mineralną nie tylko przełoży się na lepszą kondycję zdrowotną, ale też pozwoli na poczynienie realnych oszczędności. W takim celu wystarczy zakupić mały, plastikowy lub metalowy bidon na wodę. Naczynie to jest wygodne w noszeniu i niezwykle tanie, a wodę można uzupełnić niemal wszędzie.

Nie marnuj żywności

Marnowanie żywności stało się w dzisiejszych czasach problemem cywilizacyjnym. Każdego roku wyrzucany tony zepsutego jedzenia, które przydałoby się osobom głodnym i biednym. Na żywności nie należy oszczędzać, bowiem jej jakość przekłada się na nasze zdrowie. Warto jednak z wyprzedzeniem planować tygodniowe posiłki oraz nie chodzić na zakupy spożywcze głodnym – w ten sposób minimalizujemy szansę na zakupienie zbędnej żywności, która zepsuje się w lodówce. Dobrym pomysłem jest też rezygnacja z mięsa i przerzucenie się na warzywne odpowiedniki, które zazwyczaj są relatywnie tanie i charakteryzują się długą datą przydatności. Racjonalne zakupy żywnościowe potrafią przełożyć się nieraz nawet na kilkaset złotych pozostające w portfelu na końcu miesiąca!

Dodaj komentarz