Zrozumienie różnych typów portfeli krypto walut. Który wybrać?

Jeśli dopiero zaczynasz swoje krypto walutowe transakcje, jednym z głównych zadań, które będziesz musiał wykonać jest znalezienie bezpiecznego i niezawodnego miejsca, w którym będziesz mógł bezpiecznie przechowywać swoje fundusze. Istnieje wiele rodzajów portfeli bitcoin lub innych krypto walut. Który wybrać? Spójrzmy na te różne portfele.

Co to jest portfel krypto walut?

Krypto waluty, takie jak bitcoin nie mają fizycznej postaci, w przeciwieństwie do monet i rachunków papierowych emitowanych przez rząd, które trzymasz w portfelu lub torebce. Ponieważ są one walutami cyfrowymi, istnieją i działają dzięki technologii i są przechowywane w cyfrowych portfelach.
Portfel taki jest aplikacją lub oprogramowaniem, które pozwala jego właścicielowi na odbieranie, przechowywanie i wysyłanie bitcoinów i innych walut cyfrowych obsługiwanych przez portfel. To działa jak konto bankowe, na którym można śledzić swoje fundusze.
Portfel z kryptoteką może być aplikacją do pobrania na smartfon, strony internetowe dostępne przez Internet lub urządzenia fizyczne, które można zabrać ze sobą lub przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Jakie są różne rodzaje krypto portfeli?

Istnieją różne rodzaje kryptograficznych portfeli, które można podzielić na dwie kategorie: portfele online i offline. Zbadajmy bardziej szczegółowo różnice pomiędzy tymi portfelami oraz zalety i wady ich używania.

Portfel online.

Ten typ portfela jest najbardziej popularny w przestrzeni krypto walut. Portfel online to cyfrowy kolektor waluty podłączony do Internetu i dostępny w Internecie. Jednym z wielu powodów, dla których są one popularne jest to, że można je dostać po niższych cenach, a nawet za darmo.

1. Portfel internetowy.
Wiele krypto walutowych rynków oferuje darmowy portfel bitcoin podczas tworzenia konta. Ten portfel jest aplikacją opartą na przeglądarce internetowej, która jest dostarczana z wersją mobilną.

2. Mobilny portfel.
Ten rodzaj portfela online może być zainstalowany na smartfonie, co czyni go wygodnym i łatwym w użyciu. Portfel mobilny jest prosty i idealny dla tych, którzy korzystają z krypto walut do dokonywania płatności peer-to-peer, kupowania przedmiotów online, płacenia rachunków i przelewów pieniężnych, między innymi.
Jak sama nazwa wskazuje, portfele internetowe są dostępne online, co czyni je bardzo podatnymi na cyberataki. Dlatego też wybór cyfrowego portfela jest kluczowy dla każdego właściciela kryptofonu. Najlepiej jest szukać portfeli bitcoin z silnymi zabezpieczeniami, które wykorzystuje podwójne uwierzytelnianie i zaawansowaną technologię weryfikacji. Jeśli chcesz zdecydować się na cyfrowy portfel, zawsze sprawdź jego poziom bezpieczeństwa, jak również reputację dostawcy portfela.

Portfel offline.

W przeciwieństwie do portfeli online, portfele offline nie są dostępne w Internecie. Są to fizyczne urządzenia, na których zasoby kryptograficzne są bezpiecznie przechowywane.

1. Portfel sprzętowy.
Są one dostarczane w postaci urządzeń przenośnych, takich jak pamięci USB lub innych urządzeń zewnętrznych. Fizyczne portfele mogą uniemożliwić natychmiastowy dostęp do funduszy bitcoin, ponieważ nie wymagają one połączenia z Internetem, aby być dostępne. Chociaż nie grozi im hakerstwo ze strony cyberprzestępców, to jednak mogą zostać fizycznie skradzione przez oszustów, jeśli nie są przechowywane w bezpiecznym miejscu.
Jeśli tak się stanie, zawsze można liczyć na niewielkie prawdopodobieństwo, że hakerzy nie będą mieli do niego dostępu, ponieważ zostanie on zablokowany za kombinacją haseł lub silnym kodem PIN. Nadal będziesz chciał się zabezpieczyć przed takim scenariuszem, więc najlepiej trzymać portfel offline w bezpiecznym miejscu, z dala od osób, którym nie ufasz!

2. Portfel programowy.
Ten rodzaj portfela jest instalowany na komputerze stacjonarnym lub osobistym, dając jego właścicielowi całkowitą kontrolę i dostęp do jego funduszy i kluczy prywatnych. Portfele te funkcjonują jako adres, który użytkownik może wykorzystać do wysyłania lub odbierania krypto funduszy.

3. Portfel papierowy.
Jest to kartka papieru, na której wydrukowany jest klucz prywatny i nagłośnienie. Brzmi bardzo ryzykownie, prawda? Cóż, naprawdę. Portfel papierowy jest uważany za najbardziej ryzykowną formę portfela offline, ponieważ może zostać zmoczony lub zachlapany, zmięty i wyrzucony do kosza lub zdmuchnięty przez wiatr. Jednakże, są one również znane jako najbardziej odporna na złośliwe oprogramowanie forma portfela, jaką można mieć.
Ponieważ Twoje klucze prywatne są drukowane na kartce papieru, nie będziesz musiał martwić się o złośliwe oprogramowanie lub cyberprzestępców, którzy mogą zagrozić Twojemu kryptoportfelowi. Upewnij się jednak, że posiadasz bezpieczny i dobrze zabezpieczony portfel papierowy. Jeśli stracisz swój portfel papierowy i ktoś go znajdzie, są szanse, że będziesz musiał pożegnać się z funduszami bitcoin.

Kopia zapasowa.

Poza portfelami online i offline istnieją również portfele z wieloma podpisami, które pozwalają grupie osób na podpisywanie dokumentów i transakcji, generowanych przez połączenie kilku unikalnych podpisów.
Należy również zwrócić uwagę na znaczenie tworzenia kopii zapasowych dla kryptograficznych portfeli walutowych. Utrata kluczy prywatnych i ważnych informacji o portfelu oznacza, że stracisz również swoje fundusze Bitcoin na zawsze. Dlatego ważne jest, aby zachować kilka kopii zapasowych, aby uniknąć tak bolesnej straty.

Który z nich jest dla mnie odpowiedni?

Portfele offline i online mają swoje wady i zalety. Oba są przeznaczone do przechowywania i ochrony funduszy, których wykorzystanie zależy od potrzeb przechowywania.
Możesz się zastanawiać, jaką cenę jesteś gotów zapłacić za portfel i jaki poziom bezpieczeństwa i dostępności szukasz, między innymi. Jeśli chcesz mieć kryptonimowy portfel, który jest tańszy, a nawet darmowy i natychmiastowo dostępny dla przelewów pieniężnych, płatności w sklepach internetowych, płatności rachunków i innych, to portfel internetowy dostępny przez Internet może być dla Ciebie odpowiedni.
Z drugiej strony, jeśli chcesz mieć swoje klucze prywatne i aktywa krypto walutowe w niezniszczalnych sejfach lub trzymać je w portfelu, możesz zbadać możliwość korzystania z portfela offline.
Pamiętaj, aby wybrać portfel, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Niezależnie od tego, który portfel wybierzesz, zawsze należy uważać na informacje, które podajesz do dostawcy i chronić informacje w portfelu, tworząc kopię zapasową i wybierając silne hasło lub kod PIN. Upewnij się również, że tylko ty masz dostęp do swojego krypto portfela i wybierz renomowanego i niezawodnego dostawcę.