Jak sprawdzić swoje dane w KRD?

Jak sprawdzić swoje dane w KRD?

Duża część społeczeństwa o istnieniu instytucji takiej jak Krajowy Rejestr Długów prawdopodobnie nie ma najmniejszego pojęcia. Większość osób dowiaduje się o tym biurze informacyjnym po raz pierwszy dopiero w momencie zaciągania pierwszego poważniejszego zobowiązania finansowego, np. kredytu na mieszkanie czy pożyczki konsumenckiej. Jaką dokładnie rolę pełni ta organizacja?

Czym jest KRD?

Jej pracownicy gromadzą i udostępniają informacje o sytuacji finansowej firm, instytucji państwowych czy pojedynczych osób fizycznych, czyli konsumentów.

Oczywiście baza danych dotyczy jedynie pewnego wycinka działalności tych podmiotów, a chodzi oczywiście o ich nieuregulowane zobowiązania pieniężne. W KRD odnotowywane są wszelkie zaległości w sprawie np. rat, także nieuregulowane rachunki za usługi pochodzące od różnych dostawców. Bez wątpienia Krajowy Rejestr Długów wywiera ogromny wpływ na życie zwykłych ludzi. 

Jak trafić do KRD? 

Dlaczego tak istotne jest odnotowywanie istniejących oraz przeszłych długów poszczególnych podmiotów funkcjonujących na rynku? Informacje udostępniane przez Krajowy Rejestr Długów przydają się między innymi bankom czy innym instytucjom finansowym, ponieważ przed podjęciem decyzji o udzieleniu komuś kredytu muszą one przeanalizować tzw. zdolność kredytową klienta.

Ocenia się ją poprzez uwzględnienie bardzo różnych czynników, takich jak wysokość zarobków czy staż zatrudnienia, jednak także historia zadłużenia odgrywa ogromną rolę w ustalaniu wiarygodności danej osoby. Kredytobiorcy, którzy w przeszłości zalegali ze spłacaniem rat bądź też nadal mają nieuregulowaną sytuację finansową, posiadają znacznie mniejsze szanse na uzyskanie korzystnych warunków pożyczki.

Na szczęście nie każda osoba, której w przeszłości powinęła się noga, musi martwić się tym, że trafiła KRD. Osoby fizyczne mogą znaleźć się w rejestrze tylko w ściśle określonych okolicznościach, tzn. wtedy, gdy ich dług opiewa na więcej niż 200 zł oraz zwłoka wynosi co najmniej 60 dni. 

Jak sprawdzić swoje dane w KRD?

Krajowy Rejestr Długów oferuje możliwość wglądu w dostępne tam dane nie tylko bankom, ale także zwykłym osobom fizycznym, czyli konsumentom. W jaki sposób upewnić się, że nie będzie się miało problemów z uzyskaniem różnego rodzaju usług finansowych?

Wystarczy zalogować się na stronie internetowej KRD i wybrać odpowiednią zakładkę. Jeżeli nie posiada się jeszcze konta, należy się zarejestrować – cały proces jest bardzo intuicyjny i nie powinien zająć więcej niż kilka minut. W jego trakcie trzeba podać administratorowi serwisu swoje dane osobowe takie jak imię, nazwisko, telefon komórkowy, e-mail i adres.

W dalszej kolejności następuje weryfikacja tych informacji na jeden z wymienionych sposobów – poprzez dokonanie przelewu bankowego opiewającego na jedną złotówkę bądź przez przesłanie skanu dowodu osobistego. Jeżeli wykonało się wszystkie te kroki, można przystąpić do logowania. Aby sprawdzić swój stan zadłużenia, należy kliknąć w opcję “Sprawdź mój pesel”, która sprawi, że na ekranie pojawi się świeżo wygenerowany raport.