Rozliczenie pit 38 przez Internet

Obowiązkowi podatkowemu podlegają wszyscy, którzy w danym roku podatkowym osiągają przychody. Przychody mogą oczywiście pochodzić z różnych źródeł, dlatego przy rozliczeniu, trzeba umiejętnie dobrać formularz pit, tak by nie popełnić pomyłki. Jednym z coraz bardziej popularnych druków jest pit 38. Jest to formularz, na którym możemy rozliczyć zyski z różnych kapitałów pieniężnych, które są uzyskiwane przez inwestorów prywatnych, na przykład z gry na giełdach. 

Jakie przychody wykazujemy w pit 38?

Po pit 38 sięgają Ci podatnicy, którzy chcą rozliczyć swoje przychody kapitałowe. Zaliczamy do nich przede wszystkim odsetki od depozytów bankowych i lokat, a także innych form oszczędzania, przychody, które pochodzą z obrotu papierami wartościowymi, dywidendy, inwestycje oraz inne przychody z tytułu w zysku osób prawnych. To co jest istotne w przypadku zysków to fakt, że nie musimy rozliczać pit 38 przychodów z lokat bankowych, oprocentowanych rachunków albo też funduszy inwestycyjnych, ponieważ to instytucje, takie jak banki, które nimi zarządzają są zobligowane do tego, by odprowadzić za nas należny podatek. Samodzielnie trzeba jednak wykazać te zyski, które mają posiadacze obligacji czy akcji w momencie kiedy je sprzedają. Nie można tego rozliczyć z innymi dochodami, a jedynie na dedykowanym druku pit 38. 

Zgodnie z zapisem w ustawie deklaracja pit 38 jest przeznaczona dla osób, które osiągnęły przychody z tytułu odpłatnego zbycia swoich papierów wartościowych, np. na giełdach forex, z tytułu objęcia udziałów w spółkach prawa handlowego lub też wkładów w spółdzielniach, odpłatnego zbycia walut wirtualnych. Jeśli podatnik inwestował za granicą, konieczne jest, by do swojego zeznania dodał załącznik pit/zg.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia pit 38

Jeśli chcemy wypełnić pit 38 w 2022 roku, konieczne jest posiadanie informacji na temat przychodów uzyskiwanych w roku 2021. Deklaracje najczęściej wypełniane są na podstawie druku pit-8c, który jest wysyłany przez biura maklerskie. Jeśli korzystaliśmy z różnych rachunków maklerskich, w różnych biurach, to musimy poczekać na informację od każdego z nich z osobna. Pit 38 możemy wypełnić w Internecie, bez konieczności wychodzenia z domu. Specjalny program krok po kroku przeprowadzi nas przez procedurę wystawiania pitu. Jest to bezpieczna, szybka i darmowa metoda na to, by dokonać corocznego obowiązku podatkowego i nie martwić się o to, że formularz będzie zawierał jakieś błędy czy też, że spóźnimy się z jego złożeniem do Urzędu Skarbowego. 

Dodaj komentarz