Podstawowe zagadnienia odnośnie diety atkinsa

Podstawowe zagadnienia odnośnie diety atkinsa

Fundamentalną zasadą tej diety jest stwierdzenie “jedz tłuszcz, a zgubisz tłuszcz”. Polega na dostarczaniu organizmowi bardzo dużych ilości tłuszczów i białka, przy jednoczesnym ograniczaniu węglowodanów do minimum. Zasady tej diety wynikają z przekonania, że nie tyje się przez tłuszcze, ale przez cukry, a ograniczanie węglowodanów ma zmusić nasz organizm do spalania tłuszczu. Dieta wpływa na sposób działania naszej przemiany materii oraz zakwasza krew, co w rezultacie skutkuje mniejszym uczuciem głodu.

Podobnie jak dieta Dukana, dieta Atkinsa składa się z czterech faz.

1. Faza przygotowawcza
Jest to najbardziej restrykcyjna faza całej diety. Jej celem jest “zaprogramowanie” organizmu, żeby spalał tłuszcz, a nie węglowodany. W związku z tym ogranicza się tutaj przyjmowanie węglowodanów do maksymalnie 20 gramów dziennie. Zaleca się spożywać albo 3 większe, albo 4-5 mniejszych posiłków dziennie. W czasie tej fazy spadek kilogramów następuje najszybciej. Etap ten trwa dwa tygodnie.

Dozwolone jedzenie:
– produkty bogate w białko: mięso (wszystkie gatunki), owoce morza, jaja,
– produkty bogate w tłuszcze: masło, olej, oliwa, majonez,
– warzywa o niskiej zawartości węglowodanów (przede wszystkim zielone liściaste),
– dodatki (dziennie): sok z cytryny, oliwki, bita śmietana lub śmietanka do kawy bez cukru.

Produkty zabronione:
– cukier,
– pieczywo,
– makarony,
– owoce,
– warzywa bogate w skrobię,
– kofeina.

2. Faza dalszej utraty wagi.
W tym etapie następuje stopniowe dodawanie węglowodanów do codziennego jadłospisu – 5 gramów na tydzień. Faza trwa do chwili, w której do zamierzonej wagi pozostaje nam 2-5 kilogramów. Aby zapewnić sobie maksimum efektów, należy regularnie kontrolować wagę – jeśli nowe produkty albo ich zwiększona ilość powodują przybranie na wadze lub zwiększają nasz apetyt, należy z nich zrezygnować.

Produkty dopuszczalne w tej fazie pozostają takie same, do nich możemy stopniowo dodawać:
– owoce,
– biały ser,
– warzywa zawierające skrobię,
– rośliny strączkowe.

3. Faza przed utrzymywaniem wagi.
Etap ten niewiele różni się od poprzedniego – wciąż jemy produkty dopuszczalne w poprzednich fazach i w dalszym ciągu wprowadzamy do naszej diety więcej węglowodanów (ok. 10 g na tydzień).

4. Faza utrzymywania wagi.
Zadaniem tego etapu jest utrzymanie osiągniętej wagi przez następne lata. Każdy musi dopasować ilość przyjmowanych węglowodanów właściwie dla swojego organizmu (ma być to wartość pomiędzy 25 a 90 g dziennie), tak, aby nie powodowały one tycia. Dla pewności należy kontrolować raz w tygodniu swoją wagę – dobrze zbilansowana dieta sprawi, że nie przytyjemy więcej, niż 2 kilogramy. Ponadto warto regularnie ćwiczyć i pic co najmniej 2 litry wody dziennie.

Zalety diety Atkinsa:
– szybkie, widoczne efekty,
– nie wymaga liczenia kalorii ani kontrolowania indeksu glikemicznego produktów.

Wady diety Atkinsa:
– duża ilość przyjmowanych tłuszczów i protein może przyczynić się do problemów z cholesterolem, może prowadzić do miażdżycy, a na dłuższą metę – nawet do udaru i poważnych problemów z sercem,
– może prowadzić do powstania efektu jo-jo.

Podobnie jak dieta Dukana, tak i dieta Atkinsa wywołuje wiele kontrowersji. Podkreśla się jej możliwe negatywne skutki dla zdrowia, i to, że nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów. Dieta ta też nie jest dla każdego, jeśli chodzi o upodobania kulinarne – nie wszyscy chcą i lubią spożywać tak duże ilości mięsa. Najważniejsze jednak to przed jej ewentualnym rozpoczęciem skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy taka kuracja jest dla nas odpowiednia i czy nie zagraża naszemu zdrowiu.