Legalny wywóz gruzu – jak powinien wyglądać?

Niektóre odpady są szkodliwe dla środowiska i w związku z tym nie można wrzucić ich do zwykłych pojemników na śmieci. Przykładem jest gruz, który tworzy się podczas remontów i wyburzeń. Legalny wywóz powstałych wtedy odpadów jest regulowany przepisami. Jak należy to zrobić w legalny sposób?

Każde prace remontowe, budowa czy wyburzenie to duże przedsięwzięcie wymagające sporej ilości pracy. Do tego dochodzi jeszcze konieczność zadbania o powstałe podczas działań odpady, czyli gruz. Bez względu na jego ilość, zawsze musimy dopilnować, aby odpady trafiły w przeznaczone do tego miejsce. Właśnie dlatego wywóz gruzu powinien być odpowiednio zorganizowany. Najlepiej przekazać go w ręce specjalistów takich jak Bizon – wywóz gruzu Lublin. Z ich pomocą i profesjonalnym sprzętem wywóz gruzu nie będzie stanowił najmniejszego problemu. Co musimy zrobić, wywożąc gruz, aby nie narazić się na żadne kary?

Wywóz gruzu – gdzie i w jaki sposób?

Gruz należy do tego rodzaju odpadów, których nie można tak po prostu wrzucić do pojemnika na śmieci. Wymaga on specjalnego sposobu utylizacji, dlatego musi być przechowywany oddzielnie. Kiedy już cały gruz zostanie zebrany do specjalnego kontenera, należy przewieźć go do najbliższego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Wśród odpadów składających się na gruz transportowany do PSZOK-u może znaleźć się m.in. beton, odpady zmieszane z betonu, gruz ceglany, a także różnego rodzaju materiały ceramiczne. To niezwykle ważne, aby odpady te trafiły w odpowiednie miejsce, ponieważ ich zaleganie na glebie mogłoby przyczynić się na szkodę środowiska. Na miejscu odpady budowlane są utylizowane oraz recyklingowane. Mogą one bowiem jeszcze posłużyć do budowy dróg i innych przydatnych zastosowań.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Korzystając z usług firmy zajmującej się wywozem gruzu, nie musimy martwić się już o organizację specjalnego kontenera, jego dotarcie na czas oraz właściwy transport. Wszystkim tym zajmą się specjaliści. Należy jednak pamiętać o przygotowaniu właściwego miejsca na kontener. Jeśli bowiem będzie miał on stanąć na obszarze należącym do gminy lub wspólnoty mieszkaniowej, niezbędne będzie uzyskanie na to pozwolenia. Oprócz tego musimy mieć na uwadze, aby samochód, którym gruz zostanie przewieziony do PSZOK-u miał dobry dostęp do kontenera. To tak naprawdę jedyny obowiązek osoby zlecającej wywóz gruzu. Decydując się na pomoc specjalizującej się w tym firmy, mamy znacznie ułatwione zadanie. Wystarczy kilka dni przed planowanymi pracami zamówić kontener odpowiednich rozmiarów.

Dodaj komentarz