Inwestycja w okna – jak podjąć dobrą decyzję?

Inwestycja w okna – jak podjąć dobrą decyzję?

Budujesz dom i już niedługo będziesz musiał zdecydować się na konkretne okna, które posłużą kilkadziesiąt lat? A może w Twoim mieszkaniu stolarka okienna już prosi się o wymianę? Okazuje się, że inwestycja w nowe okna to ważna inicjatywa, a podczas podejmowania decyzji zakupowej warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Okna drewniane czy PCV

O ile jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się okna z białymi ramami PCV, tak dzisiaj wraca się do tradycji, a inwestorzy coraz chętniej skłaniają się ku zakupom okien drewnianych. Ich oferta jest coraz szersza, a jakość coraz lepsza. Ramy z drewna mogą być różnego koloru, są też doskonale zaimpregnowane, przez co wytrzymałe i w pełni odporne na warunki atmosferyczne, w tym mróz, deszcz czy silne promienie słońca.

Tym odróżniają się zresztą od okien plastikowych, których wadą jest ryzyko wypaczania i żółknięcia pod wpływem działania słońca.

Izolacyjność cieplna

Okazuje się, że to właśnie przez drzwi oraz okna ucieka najwięcej generowanego wewnątrz nieruchomości ciepła. Okna mają być więc idealnie szczelne, by nie dopuszczać do takiej sytuacji, nie mogą także przepuszczać zimnego powietrza z zewnątrz. To dlatego renomowani producenci oferują dzisiaj okna trzy, a nawet pięcio komorowe. Wystarczy wpisać hasło typu „drewniane okna wrocław”, by poznać szeroką ofertę.

Izolacyjność akustyczna

Wybierając najlepsze okna, uwagę trzeba zwracać także na poziom hałasu, jaki generowany jest na zewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim miejsc w miejskich aglomeracjach czy przy ruchliwych ulicach. Okna mają być zabezpieczeniem przed hałasem, dzięki czemu w znaczny sposób podnosi się komfort codziennego użytkowania nieruchomości.

Design

Nie ma wątpliwości, że wpływ na ostateczny wybór ma też estetyka i wygląd okien. Te z drewnianą ramą możemy dobrać do konkretnego stylu, okna plastikowe są zaś standardowe. PCV kojarzy się niektórym wręcz z kiczem, natomiast te drewniane cechują się elegancją i ponadczasowością. Co więcej, inwestor może dogodnie dobrać ich kolor.

Cena

Na okna drewniane trzeba wydać nieco więcej, natomiast jest to inwestycja na pewno opłacalna, bo takie wykazują dzisiaj o wiele lepszą jakość. Okna z drewnianymi ramami pasują też do każdego stylu, od klasycznego, poprzez retro i ten najbardziej nowoczesny. Cena nie powinna być zresztą głównym wyznacznikiem, bo koszt okien zawsze wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Warto więc, by inwestycja tego rodzaju wystarczyła na długie lata.

Dodaj komentarz