Ile zarabia doradca finansowy?

Zawód doradcy finansowego jest dość młodą profesją, jednak prężnie się rozwija i wciąż zyskuje na popularności. Pierwszą firmą doradztwa finansowego była firma Expander, która rozpoczęła swoją działalność w 2000 r. Od tego czasu pojawiały się także inne podobne firmy jak np. Open Finance czy Money Expert. Na początku doradcy finansowi nie cieszyli się przychylnymi opiniami na swój temat. Jednak teraz, kiedy świadomość społeczeństwa dotycząca pracy doradców jest wyższa zyskują oni coraz większą rzeszę klientów. Czym tak właściwie zajmuje się doradca finansowy i jakie są doradca finansowy zarobki?

Zadania doradcy finansowego

Otóż jak sama nazwa wskazuje doradza on klientom przy wyborze usług finansowych. Musi dokładnie przeanalizować sytuację finansową każdego klienta i dobrać odpowiednią dla niego ofertę. Ponadto gromadzi i weryfikuje dokumentację i bardzo często współpracuje z bankami. To właśnie z tej współpracy doradcy finansowi czerpią niekiedy bardzo duże, o ile nie najwyższe zarobki.

Jak zostać doradcą finansowym?

Jako, że nie jest to jeszcze zawód bardzo ugruntowany, przed potencjalnymi doradcami finansowymi nie ma wiele przeszkód na drodze do rozpoczęcia kariery zawodowej. Jest to o tyle istotne, że jak dowiecie się poniżej, w profesji doradca finansowy zarobki są stosunkowo wysokie jak na polskie standardy, a w teorii można ją wykonywać nawet bez wyższego wykształcenia. Takie zawody jak doradca kredytowy czy podatkowy wymagają od kandydatów skończonych studiów i zdawania egzaminów czy uczestniczenia w kursach i szkoleniach. Póki co nie ma takich formalnych wymagań odnośnie doradców finansowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że sukces doradcy zależy w dużej mierze na tym, jak wiele i jakich uda mu się pozyskać klientów. Osoby prywatne, a także zwłaszcza banki, z pewnością spojrzą łaskawszym okiem na osobę, która może poszczycić się tytułem licencjata, a najlepiej magistra kierunków związanych z finansami. Poza tym, chociaż nie jest to oczywiście również wymóg formalny, w tej pracy znacznie łatwiej odnajdą się osoby towarzyskie, które mają łatwość w kontaktach z innymi i potrafią przekonywać do swoich racji. Absolutną podstawą jest jednak encyklopedyczna wiedza z zakresu finansów, bez której nie będzie się przecież w stanie rzetelnie udzielić klientom porad. Takie dane, jak to, co w jakiej chwili oferują które banki, jakie są u nich oprocentowania kredytów, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc liczyć na pozytywną decyzję każdy doradca finansowy powinien mieć w małym palcu. Ważna jest także znajomość aktualnego kursu walut, aby móc dobrze doradzić klientom zastanawiającym się nad zaciągnięciem kredytu walutowego.

Ile zarabia doradca finansowy?

Dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w grupie 247 doradców finansowych ukazują, iż średnie doradca finansowy zarobki to 4 290 PLN brutto. Co drugi doradca finansowy otrzymuje pensję od 3 450 PLN do 6 090 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych doradców finansowych zarabia poniżej 3 450 PLN brutto. Z kolei 25% najlepiej opłacanych może liczyć na doradca finansowy zarobki powyżej 6 090 PLN brutto.

Ponadto współpracując z instytucjami finansowymi doradcy, którzy namówili klienta na skorzystanie z produktu danej firmy uzyskują prowizję. Jej wysokość może się znacznie różnić w zależności od tego, czy bank udzielił klientowi kredytu konsumpcyjnego, hipotecznego czy też pożyczki. Prowizje te różnią się także z zależności od tego, z którym bankiem doradca finansowy współpracuje. Najniższa prowizja od udzielonego kredytu wynosi około 0,5%, natomiast najwyższa sięga nawet ponad 4%. Łatwo w ten sposób przekalkulować zarobki, na jakie może liczyć doradca finansowy w przypadku pośredniczenia. Jeśli z jego pomocą klient zdecyduje się zaciągnąć kredyt w wysokości ok. 300 000zł w banku, z którym współpracuje doradca finansowy to jego prowizja może wynieść od 1500 zł (prowizja 0,5%) do 12000 zł (prowizja 4%).

Doradca finansowy zarobki

Nawet jeżeli na jednej transakcji doradca finansowy zarobi najniższą stawkę, to i tak może osiągnąć miesięczne wynagrodzenie rzędu ok. 4500 zł (po sfinalizowaniu 3 transakcji). Na kredytach jednak się nie kończy. Doradcy finansowi pośredniczą także w sprzedaży produktów dodatkowych, jak lokata czy ubezpieczenie kredytu, a każda kolejna sprzedaż wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem. Dotyczy to doradców finansowych prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich zarobki są wyższe w porównaniu do osób pracujących w firmach doradczych, ponieważ cała prowizja trafia do nich.

W przypadku firm doradczych za każdy sprzedany kredyt firma pobiera ok. 2-2,5 proc. prowizji (liczonej od sumy kredytu). Natomiast do doradcy trafia od 0,5 do 1 proc. sumy kredytu. Ponadto pracownicy firmy doradczej, którzy osobiście jeżdżą do klienta mogą liczyć na wyższe zarobki niż ci, którzy siedzą na miejscu w oddziale. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszyscy zatrudnieni na tym samym stanowisku zarabiają tyle samo. Doradca finansowy zarobki zależą od stażu pracy, wykształcenia, wielkości firmy czy województwa.

Czy warto zostać doradcą finansowym?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na stanowisku doradca finansowy zarobki mogą wydawać się atrakcyjne, biorąc pod uwagę brak wymagań formalnych do pełnienia tego zawodu. Dużo zależy od własnych umiejętności i możliwości, ale także czynników takich jak staż, które gwarantują powiększenie się wysokości wynagrodzenia wraz w upływem czasu. W praktyce bez odpowiedniego wykształcenia ciężko może być w ogóle rozpocząć pracę, a co dopiero osiągnąć sukces. Od kandydatów wymagana będzie z pewnością szeroki zakres wiedzy, a także dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne. Jeśli spełniasz te warunki, praca jako doradca finansowy może być dobrą opcją właśnie dla ciebie.

Dodaj komentarz