Mieszkanie to potrzeba natury podstawowej. Zdecydowana większość ludzi marzy o własnym dachu nad głową. Rynek nieruchomości kusi urozmaiconymi ofertami. Klienci mają ogromny wybór – można oglądać propozycje z rynku pierwotnego i wtórnego. W zasadzie w ciągu miesiąca można zdecydować się na konkretną nieruchomość. Czasem pojawiają się prawdziwe okazje cenowe – dzieje się tak szczególnie w sytuacjach gdy komuś bardzo śpieszy się ze sprzedażą. Atrakcyjna cena może jednak przyciągnąć spore grono potencjalnych nabywców – w takich sytuacjach to kupujący decyduje komu sprzeda mieszkanie lub dom i za jaką cenę. Najczęściej jednak sprzedający decydują się na transakcje z osobami, które dysponują gotówką lub wystarczającą ilością środków finansowych na rachunku bankowym. Dzieje się tak dlatego, że nie muszą czekać na przeprowadzenie procedur związanych z pozyskaniem kredytu hipotecznego. Mają też pewność, że klienci kupią ich nieruchomość, a zakup ten nie będzie uzależniony od decyzji instytucji zewnętrznych.
Jak kupować nieruchomość?
Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się z ofertami dostępnymi na przykład w internecie i spośród nich wybrać te, które chce się zobaczyć. Klient, który wie czego szuka, zazwyczaj koncentruje się na pięciu ofertach. Osoby niezdecydowane będą potrzebować ich dużo więcej, ale to jest całkiem normalne przy kupowaniu pierwszego mieszkania. Jeśli któraś nieruchomość się spodoba, można przystąpić do rozmów wstępnych z właścicielem. Warto jest sprawdzić stan prawny nieruchomości i czy nie jest ona obciążona przykładowo zadłużeniem w instytucjach państwowych typu ZUS. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy do nieruchomości nie jest przypisana służebność czyli słynne “dożywocie” – takowe powinno widnieć w Księgach Wieczystych, ale prawie nikt tego nie wpisuje, przez co mogą pojawić się przykre niespodzianki. Dla własnego spokoju warto jest weryfikować ilość osób zameldowanych w danym lokalu mieszkalnym i sprawdzić jakie jest jego zadłużenie związane z opłatami (dług co prawda nie przechodzi na nowego właściciela, ale lepiej jest mieć jasną sytuację).
Co z kredytem na zakup nieruchomości?
Osoby planujące zakup własnego mieszkania lub domu powinny sprawdzić w banku czy w ogóle posiadają zdolność kredytową i na jaką kwotę. Kredyt hipoteczny to w polskich realiach prawdziwe wrota do spełnienia marzenia o własnej nieruchomości. W większości przypadków jest to jedyna droga by zrealizować swoje plany. Owszem, kredyt hipoteczny ma charakter długoterminowy i może mieć plan spłaty aż na trzydzieści lat, ale dużo łatwiej jest wywiązywać się z bankowego harmonogramu i już mieszkać pod własnym dachem niż przez długie lata oszczędzać, wynajmować mieszkanie lub przebywać “na łasce i niełasce” na przykład u teściów.