Czy konto dla spółki z o.o. jest obowiązkowe?

Prowadzenie spółki wiąże się z dokładnymi i szczegółowymi rozliczeniami. Co roku musisz składać sprawozdanie finansowe, co samo w sobie jest sporym wyzwaniem. Dlatego decydując się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, warto rozważyć założenie firmowego konta bankowego. Zobacz czy konto dla spółki z o.o. jest obowiązkowe.

Czy konto dla spółki z o.o. jest obowiązkowe?

Firmowe konto bankowe nie zawsze jest obowiązkowe. Jest jednak kilka przypadków, którym polskie prawo narzuca założenie firmowego rachunku bankowego. Należą do nich spółki cywilne, jawne, fundacje oraz właśnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Innymi słowy, jeżeli decydujesz się na założenie spółki z o.o., to musisz także otworzyć firmowe konto bankowe. Jednak z tego przymusu wynika wiele zalet. 

Konto dla spółki z o.o. wprowadza porządek w firmowe finanse. Pozwala uniknąć także wątpliwości w kontaktach z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. Dlatego nie warto się przed założeniem konta dla spółki wzbraniać. 

Zalety konta dla spółki

Konto dla spółki, czyli firmowe ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na utrzymanie porządku w finansach. Jasno oddziela budżet domowy od biznesowego, co jest niezwykle istotne w przypadku jednoosobowej działalności. Konto dla spółki z o.o. pomaga także w prowadzeniu księgowości. Korzystnym rozwiązaniem może okazać się założenie konta firmowego w tym samym banku, co nasze prywatne konto. Dzięki temu przelewy wewnętrzne z jednego konta na drugie nie będą nas nic kosztować. 

Co prawda prowadzenie konta firmowego często wiąże się z pewnymi opłatami, ale warto wiedzieć, że masz możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu. Oprócz tego otworzenie konta dla spółki wiąże się z dodatkowymi profitami. Na przykład dodatkowe produkty kierowane tylko do firm lub korzystne oferty kredytów. 

Jak założyć konto dla spółki z o.o.? 

Konto dla spółki z o.o. możesz założyć bez wychodzenia z domu. Wszystkie formalności załatwia się przez Internet, a końcową umowę do podpisania przynosi kurier. Wystarczy, że wejdziesz na stronę wybranego banku i wypełnisz odpowiedni formularz. Oczywiście konto firmowe możesz otworzyć także tradycyjnie w placówce stacjonarnej, jednak wersja przez Internet jest znacznie szybsza i bardziej opłacalna.

Żeby założyć konto dla spółki będziesz potrzebować także kilku dokumentów. Przede wszystkim przygotuj dowód osobisty. Niezbędny będzie także numer REGON oraz NIP, odpis z Krajowego Rejestru Sądowego i akt prawny, na podstawie którego funkcjonuje spółka z o.o.

Dodaj komentarz