Ponad połowa Polaków ma obecnie aktywny kredyt lub pożyczkę. Czasami jest to jedyny sposób na osiągnięcie wymarzonego celu. Może być to kupno nowego auta, remont mieszkania czy zagraniczne wakacje. Dla większości z nas byłoby dużym problemem przeznaczyć tak sporą ilość gotówki jednorazowo na obrany cel. Nie oszukujmy się. Życie staje się coraz droższe, pieniądz z roku na rok traci na wartości a o wyższe dochody trudno. Dlatego kredyt okazać się może najlepszym rozwiązaniem. Przed udaniem się do banku warto wcześniej przeanalizować o jaką kwotę będziemy się ubiegać oraz jaką kwotę jesteśmy w stanie miesięcznie spłacać. W dalszym ciągu duży odsetek Polaków wzdryga się na samą myśl o zaciągnięciu kredytu. Są to w większości ludzie starszego pokolenia. Nie słusznie. Dobrze dobrana oferta banku nie przeciąży znacznie naszego budżetu domowego a sprawi nam wielką satysfakcję z osiągniętego celu. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto jednak zwrócić uwagę na kilka jej aspektów tak, by ta decyzja nas słono nie kosztowała. Oto kilka z nich:
1. Oferty promocyjne.
Nie od wczoraj wiadomo że reklama jest dźwignią handlu. Aktualnie występuje już w praktycznie każdej dziedzinie gospodarki pod różnymi postaciami. Również w systemie finansów reklama pełni niezwykle ważną funkcję. Często emitowane spoty reklamowe, banery informacyjne, chwytliwe hasła otaczają nas z każdej strony. Nasza rola polega na właściwym rozpoznaniu faktycznie opłacalnej oferty. Warto zwrócić uwagę na informacje podawane maleńkim drukiem na dole reklamy. Często na ich podstawie na pierwszy rzut oka jest możliwa weryfikacja prawdziwych informacji.
Niezwykle ważne jest również zdroworozsądkowe podejście. Ludzie z natury są podatki na atrakcyjne oferty. Często pod wpływem chwili ulegamy namowom konsultantom telefonicznych i decydujemy się na podjęcie współpracy. Osoby pracujące na infolinii banków mają wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, zostali odpowiednio przeszkoleni do pracy z klientem oraz operują profesjonalnym językiem w taki sposób, by wzbudzić u nas poczucie zaufania i wrażenie kompetentności. Często zdarzyć się może, że próbują oni celowo wprowadzić nas w błąd, wywrzeć na nas ogromny wpływ skutkujący wstępnym zainteresowaniem zaciągnięcia pożyczki lub kredytu. Są to osoby niezwykle zmotywowane w swoim działaniu, ponieważ ich wynagrodzenie uzależnione jest od ilości podpisanych umów. Nie dajmy się zatem zwieść ich bezinteresownej pomocy i doradztwu.
2. Koszty kredytu.
Ta kwestia może być tematem niekończących się rozmów. Na pojęcie kosztów kredytu może składać się: prowizja bankowa (często nie jedna), ubezpieczenie kredytu, oprocentowanie nominalne czy wiele innych opłat funkcjonujących pod nazwą kosztów przygotowawczych. Przed ostateczną decyzją warto udać się do kilku stacjonarnych oddziałów różnych banków, porozmawiać z doradcami oraz porównać oferty każdej z tych placówek. Decyzja nie powinna być podejmowana pochopnie. W końcu skutki jej podpisania możemy odczuwać przez kilka lub kilkanaście następnych lat. Pamiętajmy również o sprawdzeniu rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu (RRSO). Wskazane jest także dokładne przeanalizowanie oferowanego ubezpieczenia. Podstawą jest jego kwota, opłacalność czy sytuacje życiowe, które zasięgiem jest obejmowane przez ubezpieczenie.
3. Możliwości odroczenia spłaty rat.
Życie nauczyło zapewne każdego z nas, że nie zawsze jest tak, jak z góry zakładaliśmy. Codzienność często weryfikuje nasze plany i możliwości. Również w kwestii spłacania rat musimy brać pod uwagę słabsze miesiące w których najzwyczajniej w świecie nie będzie nas stać na opłacenie raty kredytu wraz z odsetkami. Warto pomyśleć o tym wcześniej i zapytać doradcę o wyjście z podbramkowej sytuacji przed podpisaniem dokumentów. Często zdarza się, że banki posiadają opcję tymczasowego zawieszenia spłaty zobowiązania na określony wcześniej przedział czasowy. Istnieje także możliwość negocjacji rat i zmniejszenie jej do minimum tak, by nasz budżet zbytnio nie ucierpiał a windykator nie zapukał do drzwi.
4. Harmonogram spłaty.
Zaciągając kredyt zostajemy poinformowani o formie i częstotliwości jego spłaty. Harmonogram może się różnić w zależności od pożyczanej kwoty i okresu kredytowania. Raty mogą być spłacane tygodniowo / miesięcznie / kwartalnie / rocznie. Kwota spłaty powinna być dostosowana indywidualnie do naszych możliwości finansowych. Pamiętajmy również o zapytaniu doradcy o możliwości wydłużenie okresu spłaty. W większości przypadków banki mają bardzo elastyczne podejście do planu spłaty. Ważny jest dla nich sam fakt systematycznego regulowania zobowiązania.
”