Jak stworzyć poduszkę finasową?

Jak stworzyć poduszkę finasową?

Gospodarka kapitalistyczna nie zachęca do oszczędzania. Dzięki obiegowi pieniędzy przedsiębiorstwa mogą się szybciej rozwijać, potrzebują więcej pracowników, podwyższają im pensję. Ludzie wydają więcej pieniędzy i koło się zamyka. Obieg działa tak długo, jak klienci mają pracę i stały dochód.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to pieniądze odłożone na czarną godzinę. Gotówka, którą można bardzo szybko wydobyć w razie nagłego wypadku, czy utraty pracy. Przyjmuje się, że dobry fundusz bezpieczeństwa powinien pokryć wszystkie wydatki domowe przez pół roku. Jednak wysokość oszczędności zależy tylko i wyłącznie od chęci oszczędzającego.

Jak tworzyć zabezpieczenie finansowe?

Otwórz osobne konto w banku

Osobne konto pozwoli na podzielenie budżetu. Łatwiej będzie traktować oszczędności, jako coś do czego nie ma dostępu. Dzięki temu pieniądze z oszczędności nie będą wydawane na bieżące potrzeby. Osobny rachunek pozwala też na jasne oszacowanie wysokości oszczędności. Banki oferują konta oszczędnościowe o różnym oprocentowaniu. Zwykle kwota nie przekracza 1,2% w skali roku. To niewiele, jednak częściowo niweluje skutki inflacji.

Zapłać zobowiązania i unikaj kredytów

Nic tak nie obciąża domowego budżetu jak raty. Obecnie banki oferują bardzo korzystne kredyty na wszystko, począwszy od zakupu samochodu po wakacje. Niestety spłata takich zobowiązań trwa i jest to stały wydatek pobierany z pensji. Promocje w sklepach kuszą też ratami zero procent. Jednak produkt kupiony na raty długotrwale obciążą budżet.

Zaplanuj wydatki i ustal cele

Istnieje wiele metod zarządzania domowymi wydatkami np. metoda kopertowa, metoda portfelowa. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jednak budżetem niezależnie od jego wielkości należy zarządzać. Pozwoli to monitorowanie wydatków. Bardzo szybko może okazać się, że niektóre zakupy są niepotrzebne. Dobrze też ustalić cele w budżecie np. wydatki na rozrywkę nie przekraczają 20% budżetu.

Sprawdź za co płacisz

Monitorowanie budżetu ma też jedną dużą zaletę. Pozwala na ustalenie wszystkich wydatków. Również tych zautomatyzowany. Warto zrobić przegląd subskrypcji. Może się okazać, że Netfilx, HBO czy YT Premium to coś z czego łatwo można zrezygnować. To samo dotyczy się kupowania kaw lub jedzenia na wynos. Kawa podana w kawiarni jest świetnym sposobem na chwilę odpoczynku. Jednak, po co płacić 15 zł za picie jej w biegu? To samo dotyczy śmieciowego jedzenia. Czasami warto poświęcić chwilę na przygotowanie tych rzeczy w domu. Oszczędzi to nie tylko pieniądze ale też pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Dodaj komentarz