Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych panowała na sprowadzanie samochodów z Niemiec, czy Holandii, które miały po kilkanaście lat.
Minęło kilka lat i zmieniło się podejście kupujących do roku produkcji samochodów. Większość z osób przeglądających ogłoszenia motoryzacyjne nie poszukuje już zabytków motoryzacji, ale chce kupić samochody z lat 2006-2010. Aż 39% Polaków uważa, że zbyt stare samochody są nieekonomiczne, ponieważ częściej psują się, a poza tym nie jest to produkt bezpieczny. Aż 32% przyszłych kierowców poszukuje aut maksymalnie dwuletnich, gdyż chcą cieszyć się samochodem przez wiele lat. Są zdanie, że auto, zaledwie dwuletnie to pojazd prawie nowy, a jego posiadanie zwiększa prestiż i pozycję właściciela w oczach najbliższego otoczenia. W opinii Polaków wiele straciły samochody z dużym silnikiem.
Jest to skutek bardzo wysokich cen paliw, a co za tym idzie znacznie większych kosztów eksploatacji. Wysokie ceny paliw zmusiły Polaków do oszczędności i wymiany samochodów na pojazdy o mniejszych silnikach. Aż 54 proc. osób planujących zakup samochodu, zainteresowana jest autami z silnikami o pojemności od 1 do 2 litrów, które wymagają mniej paliwa. Ich minusem jest osiąganie mniejszych prędkości. W dobie wysokich cen paliwa klient musi wybierać, czy zależy mu na samochodzie ekonomicznym pod względem zapotrzebowania na paliwo, czy bardziej chciałby być posiadaczem samochodu osiągającego większe szybkości.
Analitycy rynku motoryzacyjnego zauważyli, że kupujący są bardziej zainteresowani pojazdami napędzanymi dieslem. Samochody dieslowe, które trafiają do naszego kraju mają bardzo wysokie przebiegi i to nawet pomimo korekty licznika. Szacuje się, że 71% pokonało, co najmniej sto tysięcy kilometrów. Zdaniem internatów, to, co mówią eksperci to prawda, ale wskazują na drugą stronę medalu – brak pieniędzy, a jednocześnie konieczność posiadania samochodu. Osoby rozmawiające na forach zwracają uwagę, że najbezpieczniej jest kupować auto od osoby, która z różnych powodów chce sprzedać samochód i pozwala potencjalnemu kupującemu na sprawdzenie samochodu. Wiele osób jest zadowolonych ze swojego zakupu i nie żałują, że stali się właścicielami używanego pojazdu. Część z nich uważa, że eksperci celowo demonizują problem używanych samochodów -chcą zniechęcić do ich zakupu i w ten sposób przekonać klientów do kupowania nowych samochodów.