Jedną z najatrakcyjniejszych form kredytowania dla rolników są kredyty z dopłatami, czyli z częściową spłatą kapitału przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Gdzie można starać się o taki kredyt? Jakie warunki należy spełnić? Zapraszamy do krótkiej lektury.
Kredyty z dopłatami czekają na rolników, którzy nie ukończyli 40 lat w każdym banku spółdzielczym oraz w Banku BGŻ, Banku Zachodnim WBK S.A., ING Banku Śląskim i Pekao S.A, czyli we wszystkich placówkach współpracujących z Agencją. O wsparcie finansowe mogą się starać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz gospodarstwo rolne. ARiMR spłaca do 33 tys. zł.
Kredyty z dopłatami przeznaczone są na:
Zalety kredytów z dopłatami:
Bank BGŻ oferuje kredyty z dopłatami ARiMR w ramach kilkunastu linii kredytowych. Pomoc może wnosić od 70-90% oprocentowania planowanej inwestycji. Jednak to nie jedyna możliwość zaciągnięcia korzystnego kredytu w tym banku. Agro Unia to produkt, dzięki któremu rolnik może odzyskać do 75% poniesionych kosztów z dotacji unijnych. Pieniądze zostają przekazane dopiero w momencie zakończenia projektu. Do tego czasu pełne koszty inwestycji ponosi kredytobiorca.
Innym korzystnym rozwiązaniem dla rolników jest zaciągnięcie kredytu z częściową spłatą kapitału CKS. Agencja spłaca do 35% – kwota ta może wynosić do 75 tys. zł. Okres kredytowania wynosi max 10 lat. Z roku na rok ARiMR przeznacza na ten cel ogromne pieniądze.
Tak wyglądała sytuacja w 2013 roku. Co czeka rolników w 2021 roku? Kredyty z dopłatami będą dostępne w kolejnych latach, gdyż dzięki nim zwiększa się konkurencyjność naszej gospodarki i poprawia sytuacje ekonomiczną polskich gospodarstw.