1. Rezerwuj bilety lotnicze, jak najwcześniej.
Zakup biletu lotniczego z dużym wyprzedzeniem – dwu lub trzymiesięcznym – daje zawsze gwarancję najlepszej ceny. Im bliżej daty wylotu – tym ceny biletów będą wyższe. Zasad first minute w przypadku linii lotniczych jest zawsze regułą, zaś last minute – rzadkością. Tanie i tradycyjne linie lotnicze oferują najlepsze stawki na latanie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
2. Bilety lotnicze – wyszukiwarka.
Korzystaj z wyszukiwarek biletów lotniczych. Godne polecenia są te, które poza liniami lotniczymi zawierają także oferty internetowych biur podróży z negocjowanymi stawkami na bilety lotnicze. Dzięki szybkiej wyszukiwarce lotów oszczędzasz czas – nie musisz odwiedzać oddzielnie wielu stron internetowych linii lotniczych. Optymalnym rozwiązaniem jest wybranie kilku dobrych wyszukiwarek i sprawdzanie, co pewien czas najlepszych ofert na tanie loty i najlepsze promocje lotnicze.
3. Nie kupuj w weekendy.
W większości przypadków najtańsze bilety dostępne są we wtorki i środy, do czwartku. Jednakże sprawdzaj oferty, co jakiś czas. Linie lotnicze rywalizują ze sobą i atrakcyjne oferty na przeloty mogą pojawić się w każdej chwili. Często też zdarzają się sytuacje, gdy najlepsze stawki cenowe na bilety lotnicze są dostępne tylko przez kilka godzin.
4. Tanie loty – w okresach poza sezonem.
Przewoźnicy podnoszą ceny biletów na samolot w okresach świąt, ferii i wakacji, czyli w czasie wzmożonego ruchu turystycznego. Jeżeli możesz zaplanować wylot poza sezonem – szansa na tanie przeloty jest większa. Najlepsze okresy w roku na rezerwacje biletów i przeloty to październik i listopad a także okres od stycznia do kwietnia.
5. Sprawdzaj promocje lotnicze.
Szansę na najtańsze bilety lotnicze dają okresowe promocje linii lotniczych, które są ogłaszane na stronach przewoźników. Zdarzają się okazje biletów w cenie, nawet 1 złotego za sztukę. Należy więc szukać i sprawdzać oferty, co pewien czas. Jeżeli oferta znaleziona w wyszukiwarce jest niezbyt satysfakcjonująca – warto odwiedzić stronę przewoźnika w poszukiwaniu super okazji w terminie sąsiadującym z planowanym. Innym sposobem jest zapisanie się na newsletter, na którymś z portali zakupów grupowych, na przykład: Grupon, Gruper lub FastDeal. Wtedy istnieje możliwość otrzymywania informacji o super promocjach wprost na swoją skrzynkę mailową. Innym rodzajem promocji jest gromadzenie mil za odbyte przeloty i późniejsze ich wykorzystanie w postaci – na przykład bezpłatnego lotu. Więcej na temat Miles & More na stronach LOT-u.
6. Tanie loty – w dni robocze.
Wczesne godziny poranne lub wieczorne na wylot od wtorku do czwartku, są z reguły tańsze. Wyjątkiem jest tu zasada “Sunday Rule”, dotycząca weekendu i mówiąca o tym, iż podróżny musi spędzić, co najmniej jedna niedzielę w miejscu docelowym, począwszy od dnia wylotu. Profitem jest niższa cena biletu lotniczego. Reguła ta jest jednak, coraz rzadziej stosowana.
7. Sprawdzaj dni sąsiadujące z planowaną data wylotu.
W wielu wypadkach przełożenie daty wylotu o kilka dni wcześniej lub później, może skutkować niższą ceną za przelot.
8. Loty bezpośrednie i z przesiadkami.
Jeżeli chcesz kupować bilety lotnicze tanio – rozważ zaplanowanie lotu z przesiadkami, które są z reguły tańsze, aniżeli loty bezpośrednie. Zasada ta obowiązuje szczególnie na długich dystansach. Ale tu pewna uwaga. Najtańszy lot na długim dystansie nie musi wcale oznaczać najlepszej oferty. Jeśli okaże się, że czas oczekiwania na kolejny lot jest kilkunastogodzinny, wiąże się to z wynajęciem pokoju w hotelu – a to zwiększa znacznie koszty lotu.
9. Nie musisz kupować biletu na całą podróż w jednej linii lotniczej.
Szansa na tanie bilety lotnicze jest większa, jeśli trasę przelotu można podzielić na dwa odcinki i adekwatnie poszukać na nie najtańszych ofert w różnych liniach lotniczych. To samo tyczy się podróży powrotnej, która może być tańsza u innego przewoźnika. Wyszukiwarki biletów lotniczych, które automatycznie sortują wyniki wyszukiwania według ceny – bardzo często prezentują najtańsze oferty, którymi są loty z przesiadkami.
10. Tanie linie lotnicze – nie zawsze są najtańsze.
Skalkuluj dokładnie opłaty dodatkowe i koszt dotarcia z lotniska do celu i dopiero wtedy podejmuj decyzję o zakupie biletu.