Czy będąc elektrykiem warto wyjechać do Niemiec?

Praca w Niemczech to dla wielu osób marzenie i sposób na wyjście z finansowego dołka, jednak nie każdy – choć ma taką możliwość – decyduje się na wyjazd. Najczęściej powodem są względy rodzinne i rozłąka z bliskimi. Warto jednak spojrzeć na tę pracę perspektywicznie i, pomimo obaw, zdecydować się na wyjazd.

Gdzie najlepsza praca dla elektryka? Niemcy – taka odpowiedź najczęściej pada z ust fachowców, którzy swojego zawodowego szczęścia szukają za granicą. Zaraz jednak znajdują kilka minusów. Jednym z największych problemów w pracy za granicą jest rozłąka z bliskimi. Warto jednak uświadomić sobie, że Niemcy w dobie otwartych granic unijnych są wręcz na wyciągnięcie ręki, a dojazd z miejsca zamieszkania w Polsce do miejsca pracy w Niemczech trwa często krócej niż wycieczka z południa Polski nad morze. Jest też opcja, by wyjechać do pracy, a po pewnym czasie ściągnąć do siebie rodzinę, wtedy wyjazd w celach zarobkowych praktycznie nie będzie miał minusów.

Praca dla elektryka – Niemcy chętnie widzą u siebie każdego specjalistę.

Niektórzy boją się wyjechać do pracy dla elektryka w Niemczech, gdyż nie znają języka i uważają to za barierę nie do pokonania. Tymczasem wiele niemieckich firm tak bardzo potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, że są chętne do wykupowania obcokrajowcom kursów językowych i dostosować czas ich pracy do godzin zajęć na kursach. Dzięki temu wystarczy kilka miesięcy, by choć w stopniu komunikatywnym nauczyć się języka. Bariera językowa jest naprawdę możliwa do zlikwidowania i to w stosunkowo krótkim czasie.

Skoro omówione zostały minusy, warto przejść do plusów. A tych jest naprawdę sporo. Jako największą zaletę pracy w Niemczech większość pracowników podaje zarobki. I nie ma co się dziwić – dobry elektryk już na początku może zarabiać około 2 tysięcy euro miesięcznie. Po dodaniu nadgodzin czy premii, kwota ta będzie jeszcze wyższa. W polskich warunkach nikt po szkole zawodowej czy technikum tyle nie zarobi, a przynajmniej nie w pierwszych latach pracy. Dużą zaletą pracy w Niemczech jest tez przyjazne nastawienie pracodawców oraz zupełnie inna kultura zatrudnienia. Pracownicy pracują w przyzwoitych warunkach, s odpowiednio chronieni przez prawo i zjawiska typu mobbing występują tam dużo rzadziej niż w Polsce. Praca dla elektryka w Niemczech jest więc rozwiązaniem, z którego warto skorzystać zarówno okresowo, jak i długofalowo. Można wyjechać na kilka miesięcy, a można też na kilka lat. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb konkretnego pracownika.

Dodaj komentarz