Zasady kąpania noworodków i niemowlaków

Zasady kąpania noworodków i niemowlaków

Kąpiel noworodka i niemowlaka. Skóra dziecka nie jest w pełni odporna do 3 roku życia. Dlatego w codziennej pielęgnacji powinnaś zwrócić na nią szczególną uwagę. O skórę dziecka należy dbać z wyjątkową starannością. Kąpiel noworodka wymaga wcześniejszego przygotowania. Podczas pierwszych kąpieli to naturalne, że dziecko będzie płakać i będzie niespokojne. Jednak kąpiel noworodka a później niemowlaka to kolejna super okazją do poznania dziecka, do czułości, do dotyku, zbudowania więzi z dzieckiem oraz zabawy.

Kąpiel noworodka – co potrzebujesz?
Przygotuj termometr.
Łazienka w której będziesz wykonywać kąpiel – powinna mieć temperaturę powietrza około 23 ^C.
Na przewijaku, bądź na stole przygotuj zestaw do kąpieli – rozłóż świeży ręcznik, miskę z wodą przegotowaną albo solą fizjologiczną 0,9 % NaCl, waciki albo gaziki, patyczki kosmetyczne przeznaczone dla dzieci, myjkę (osobiście wolę rękę zamiast myjki), szczoteczkę do włosów (chyba, że dziecko nie potrzebuje, często dzieci w ogóle nie mają włosków, jednak masaż główki na pewno będzie przyjemny dla dziecka).
Przygotuj piżamkę oraz pieluchę.

Sól fizjologiczna 0,9% NaCl do przemywania okolic oczu, kikuta pępowinowego, okolic intymnych. Do kupienia w każdej aptece. 1 Ampułka = ok. 10 groszy.

Kąpiel noworodka
Staraj się kąpać dziecko zawsze o tej samej porze, najlepiej przed wieczornym spaniem – wyrobisz u dziecka nawyk, oraz będzie mogło orientować się odnośnie czasu.
Rozbierz dziecko i okryj ręcznikiem.
Przemyj oczka – od strony zewnętrznej do wewnętrznej, używając przegotowanej wody bądź 0,9 % NaCl. Jeśli oczko jest zaczerwienione albo wydobywa się z niego wydzielina, zgłoś się do pediatry. Używaj osobnego gazika do każdego oczka.
Przemyj nosek, usta, uszy oraz fałdki na szyi.
Temperatura wody w wanience powinna mieć około 37 ^C. W wanience powinno znajdować się około 10 cm. wody.
Niewielką ilość preparatu do kąpieli wlej w okolicy nóżek dziecka. Nie używaj emolientów, jeśli Twoje dziecko nie ma skóry atopowej, bądź ze zmianami – jest to po prostu niepotrzebne.
Kąpiąc dziecko zacznij od twarzy, następnie umyj główkę. Używaj do tego wody bez dodatku preparatu. Po umyciu głowy, możesz rozmieszać preparat w wodzie.
Następnie umyj brzuszek, plecy, rączki, nóżki i pupę.
Wyciągnij delikatnie dziecko z wanienki, osusz ciałko.
Ubierz górę piżamki.
Jeśli kikut pępowinowy nie odpadł, przemywaj go roztworem 0,9 % NaCl, Nie przykrywaj pępka pieluszką.
Wiele rodziców zapomina o pielęgnacji krocza u małego dziecka. U chłopców nie zapomnij o dokładnym przemyciu napletka, nie bój się odsunąć napletka u chłopca. U dziewczynki dokładnie wymyj wargi sromowe – nie bój się ich rozchylić. Dużo rodziców tego nie robi, dopiero na oddziale pokazujemy im jak to robić, gdyż zwyczajnie w świecie się boją. Należy dokładnie wymyć wargi sromowe, nie mycie ich prowadzi do chorób układu moczowego. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi wykonać tego zabiegu przy użyciu gazika namoczonego Octeniseptem.
Nie używaj preparatów z cynkiem do smarowania okolic intymnych dziecka. Prowadzi to do sklejania się warg sromowych u dziewczynek oraz napletka u chłopców.
Nie namaszczaj ciałka dziecka oliwką. Wystarczy od czasu do czasu użyć balsamu dla dzieci. Dzisiaj nie zaleca się codziennego używania środków natłuszczających, gdyż zatykają pory.
Kąpiel dziecka nie powinna trwać dłużej 10 minut!
Paznokcie dziecka powinnaś obcinać co 3 dni. Najlepiej obcinać paznokcie podczas snu dziecka. Używaj do tego nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami.
Przed użyciem kosmetyku zawsze sprawdź datę ważności kosmetyku oraz opinie Instytutu matki i dziecka.
Podsumowanie

Prawidłowa kąpiel noworodka jest jednym z podstawowych warunków jego prawidłowego rozwoju, dlatego też powinno się do tego podejść spokojnie i z wielką starannością. Pierwsza kąpiel z pewnością jest stresująca ze względu na płacz dziecka, jednak z dnia na dzień będzie coraz lepiej i Twoje dziecko pokocha kąpiel! Mam nadzieję, że chociaż w małej mierze pomogłam Ci zaznajomić się z zasadami kąpieli noworodka/niemowlęcia.