Jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy?

Jak wiadomo praktycznie każda osoba marzy o pięknej oraz lśniącej fryzurze. Ponadto zdrowe i zadbane włosy są uznawane za atrybut kobiecości. Ich pielęgnacja jest zdecydowanie większym wyzwaniem, niż mogłoby się wydawać. Jak powinno się dbać o włosy?

Jak pielęgnować włosy?

Należy mieć świadomość, że pielęgnacja powinna być odpowiednio dobrana do ich rodzaju, pory roku, a także kondycji włosów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, ze wszystkie zabiegi, które sprawdziły się latem, mogą nie przynieść danej osobie satysfakcjonujących rezultatów w trakcie zimy. Warto wiedzieć, że sekretem praktycznie każdej pielęgnacji jest systematyczność. Panie, które zatem nie będą zapominały o regularnym podcinaniu rozdwajających się włosów i stosowaniu odżywek, będą miały zdecydowanie mniej problemów z włosami. Zdecydowanej większości przedstawicielek płci pięknej wydaje się, że już pierwsza kuracja przyniesie spektakularne rezultaty. Godny uwagi jest fakt, że na rynku dostępnych jest mnóstwo kosmetyków, dzięki którym możliwe będzie poprawienie kondycji włosów. Konieczne jest jednak regularne powtarzanie zabiegów z ich użyciem.

Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Stosowanie bardzo dużej liczby kuracji jednocześnie może bowiem przynieść znacznie większą liczbę szkód, niż pożytku. Kobiety, które zdecydują się na odżywkę nakładaną na mokro, powinny zrezygnować z tej, która będzie aplikowana na sucho. Ponadto w przypadku, gdy kobieta po umyciu nałoży maskę na włosy, nie powinna pod żadnym pozorem stosować wcześniej odżywki. Rekomendowane jest również rozważne dobieranie preparatów przeznaczonych do stylizacji. Jeżeli wspomniane preparaty będą stosowane w nadmiarze, mogą przyczynić się do podrażnienia delikatnej skóry głowy.

Kobiety, które zapuszczają włosy, nie powinny rezygnować z systematycznych wizyt u fryzjera. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie podcinanie końcówek przynajmniej co kwartał. Przedstawicielka płci pięknej będzie mogła mieć dzięki temu pewność, że włosy będą w świetnej kondycji. Wizyta w salonie będzie świetną okazją, by kobieta pogłębiła swoją wiedzę na temat różnego rodzaju nowych kuracji pielęgnacyjnych. Warto zatem zapytać fryzjera, w jaki sposób powinno się dbać o końcówki włosów, a także jakie preparaty stosować.

Typy włosów

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że różne typy włosów będą potrzebowały zupełnie innych zabiegów pielęgnacyjnych. Rekomendowane jest rozpoczęcie procesu pielęgnacji od ustalenia, czy włosy są normalne, przetłuszczające się czy suche. Nie wszystkie panie wiedzą jednak, czym dokładnie cechują się poszczególne rodzaj włosów.

Suche włosy

Należy mieć świadomość, że omawiane suche włosy zaliczane są do jednych z najbardziej kłopotliwych, jeżeli chodzi o pielęgnację. Są bowiem nie tylko sztywne, ale również łamliwe i bez połysku. Ponadto fryzurę jest stosunkowo trudno wymodelować. Warto wiedzieć, że suchość włosów jest rezultatem braku sebum. W najprostszym możliwym ujęciu jest to substancja produkowana przez skórę głowy przy mieszkach włosowych. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane sebum pokrywa włos od nasady, a także delikatnie go natłuszcza. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do przesuszenia włosów oraz skóry głowy może doprowadzić stosowanie niewłaściwych kosmetyków, zbyt częste mycie, ondulacja czy wystawianie na działanie słońca.

Włosy przesuszające się

Warto wiedzieć, że problemy pielęgnacyjne mogą także przedstawicielce płci pięknej przysporzyć przetłuszczające się włosy. Fryzura straci wtedy sprężystość i puszystość stosunkowo szybko po umyciu. Nie można zapomnieć, że włosy będą trudne do ułożenia i wiotkie. Należy mieć świadomość, że do przetłuszczania się włosów doprowadza nadprodukcja sebum. Nie pozwala bowiem na wypuszczenie wilgoci z włosów. W przypadku niektórych włosów przetłuszczaniu się włosów będą towarzyszyły takie problemy, jak łupież.

Włosy normalne

Włosy tego rodzaju są sprężyste, miękkie i lśniące. Godny uwagi jest również fakt, że po umyciu będą same się układały, a także szybko się nie przetłuszczą. Kobieta nie będzie miała większych problemów z nadaniem im kształtu w trakcie modelowania wybranej przez siebie fryzury. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że normalne włosy są najmniej kłopotliwe, jeżeli chodzi o pielęgnację. Nie jest jednak rekomendowane nadmierne obciążanie ich różnego rodzaju preparatami przeznaczonymi do stylizacji czy kosmetykami, które zawierają w swoim składzie substancje chemiczne. Kobieta może wtedy doprowadzić do przesuszenia włosów.

Czym jest porowatość włosów i jak oddziałuje na ich pielęgnację?

Porowatość włosów będzie w najprostszym możliwym ujęciu określała ich ogólną kondycję. W przypadku włosów niskoporowatych łuski będą przylegały do siebie. Są one nie tylko gładki w dotyku i lśniące, ale również świetnie układają się w dotyku. Ponadto nie puszą się i nie elektryzują. Z kolei łuski włosów wysokoporowatych są rozchylone. Należy zaznaczyć, że wspomniane włosy stosunkowo szybko będą traciły składniki odżywcze. Zimą będą natomiast się łatwo elektryzowały. W jaki sposób kobieta powinna dbać o włosy wysokoporowate? Najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie stosowanie kosmetyków na bazie emolientów. Panie, które posiadają takie włosy, powinny podjąć decyzję o kuracji, która pomoże domknąć łuski włosa.

Jak powinno się myć włosy?

Warto wiedzieć, że absolutną podstawą efektywnej pielęgnacji włosów będzie ich czyszczenie. Nie wszystkie kobiety wiedzą jednak, jak powinno się robić to prawidłowo, a także jakich kosmetyków używać.

Jak często myć włosy?

Wszystko zależy od ich porowatości, a także typu. Jeżeli kobieta dostrzeże, że włosy po zaledwie jednym dniu będą wyglądały na nieświeże, nie powinna obawiać się ich umycia. Paniom myjącym włosy codziennie zalecane jest używanie delikatnych preparatów, które nie podrażnią skóry głowy. Warto korzystać z szamponów na bazie ziół. Nie można również zapomnieć o właściwym nawilżeniu. Świetnym rozwiązaniem będzie dobranie odżywki do szamponu. Kobiety, które chcą odświeżyć swoją fryzurę i nadać jej odpowiedniej objętości, nie muszą być włosów wodą. Wystarczy bowiem wetrzeć w skórę głowy puder dla niemowląt lub użyć suchego szamponu. Godny uwagi jest fakt, że wspomniany puder w żaden sposób nie będzie oddziaływał negatywnie na skórę głowy i jej kondycję. Bardzo efektywnie pochłonie natomiast sebum i nadmiar wilgoci. Oczywiście niektórym kobietom w zupełności wystarczy myć włosy od dwóch do trzech razy w tygodniu. Panie mogą wtedy podjąć decyzję o stosowanie zdecydowanie mocniejszych kosmetyków. Ich zadaniem będzie zmycie ze skóry głowy brudu i kurzu, który zdąży osiąść w ciągu kilku dni.

Sposób na mycie głowy

Rekomendowane jest rozwodnienie kosmetyku przed nałożeniem go na włosy. Wystarczy w tym celu nalać na dłoń odrobinę szamponu, a następnie dolać do niego wody i wymieszać. Dopiero wtedy przedstawicielka płci pięknej powinna umyć głowę. Należy mieć świadomość, że płynny szampon będzie znacznie łatwiej rozprowadzał się na włosach. Dzięki temu kobieta będzie miała całkowitą pewność, że nie podrażni wrażliwej skóry głowy.

Mycie włosów szamponem

Panie bardzo często zastanawiają się, jak dokładnie powinno się myć włosy, by zachowały one świeżość na dłużej. Warto w pierwszej kolejności rozprowadzić szampon na włosach, a później okrężnymi ruchami wykonać masaż skóry głowy. Dzięki temu można będzie poprawić jej ukrwienie, a także oczyścić ujścia mieszków włosowych, w których zgromadził się nadmiar sebum. Świetnym rozwiązaniem będzie także naniesienie pianę na kosmki nad uchem, a także ugniecenie ich w dłoniach. Kobieta powinna oczywiście pamiętać o bardzo dokładnym opłukaniu skóry głowy.

Na czym polega mycie włosów metodą OMO?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie największym sekretem omawianej metody jest zachowanie właściwej kolejności: odżywka-mycie-odżywka. Wspomniany sposób pozwoli na uchronienie włosów przed działaniem szamponu. W pierwszej kolejności należy nałożyć odżywkę na mokre włosy. Kolejnym etapem będzie umycie ich rozwodnionym szamponem. Nie można zapomnieć o dokładnym spłukaniu i odciśnięciu włosów. Następnym etapem będzie nałożenie odżywki pielęgnacyjny. Warto rozczesać mokre włosy z odżywką szerokim grzebieniem. Na końcu należy dokładnie spłukać odżywkę.