Zobowiązania, które posiadamy takie jak np. pożyczki, chwilówki, kredyty, raty i limity na koncie w pewnym momencie potrafią nas przytłoczyć. Z miesiąca na miesiąc coraz ciężej jest nam spłacać wszystko terminowo i czujemy, że powoli popadamy w spiralę długów. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy da uniknąć się zadłużenia i pogorszenia swojego profilu w oczach banku? Jedną z możliwości, jaka może pomóc nam wyjść z zadłużenia, jest restrukturyzacja kredytowa. Czym ona jest i na czym dokładnie polega? Odpowiadamy.
Czym jest restrukturyzacja kredytowa?
Mimo że restrukturyzacja może brzmieć dość enigmatycznie dla osób, które nie są związane z bankowością, to jest to dość proste pojęcie. Najprościej mówiąc, oznacza ona po prostu zmianę warunków spłaty zadłużenia. W momencie, gdy czujemy, że przestajemy sobie radzić ze spłatą zadłużenia, zamiast unikać wierzyciela a co gorsza zaciągać pożyczki na spłatę poprzedniego zadłużenia mamy możliwość pójść do banku i się dogadać.
Restrukturyzacja może dotyczyć terminu płatności, oprocentowania, wysokości raty, długości okresu spłaty, a nawet zabezpieczenia. Możemy więc poddać restrukturyzacji większość elementów, które związane są z naszym zadłużeniem. Dzięki zmianie warunków spłaty mamy możliwość dopasować raty do swoich możliwości i możemy spłacić kredyt. Jest to korzystne zarówno dla nas, jak i dla banku, który otrzyma swoją należność.
Kiedy mogę starać się o zmianę warunków kredytowania?
Skoro już wiesz, czym jest restrukturyzacja i jak może Ci pomóc, to z pewnością zastanawiasz się też czy możesz się o nią ubiegać i jak to zrobić. Nie jest to skomplikowany proces i warto się na niego zdecydować w momencie, gdy czujesz, że Twoja sytuacja się dopiero pogarsza, a nie gdy jesteś już zadłużony. Wystarczy, że przygotujesz odpowiedni wniosek, w którym wymienisz przyczyny ubiegania się o zmianę warunków spłaty kredytu i załączysz dokumenty potwierdzające tę sytuację. Następnie bank przeprowadza analizę. Jeśli wyda pozytywną decyzję, to możesz zmienić warunki kredytu.
Formy restrukturyzacji
Jeśli właśnie zmieniła się Twoja sytuacja finansowa i nie jesteś już w stanie spłacać kredytów, które jeszcze jakiś czas temu nie stanowiły problemu, to masz kilka możliwości restrukturyzacji.
Wakacje kredytowe
Jest to zawieszenie spłacania kredytu. Mogą trwać od jednego do nawet kilku miesięcy. Nie jest to rozwiązanie długoterminowe i należy pamiętać, że podczas takich wakacji odsetki i tak są naliczane i ich spłatą zostaniesz obarczony w późniejszym czasie.
Zmiana harmonogramu spłat
Najczęściej polega na tym, że bank wydłuża nam czas spłaty kredytu, przez co raty stają się mniejsze i możliwe do spłaty. Wiąże się to jednak z większymi odsetkami. Należy dokładnie obliczyć czy taka forma restrukturyzacji w ostatecznym rozliczeniu będzie dla nas korzystna.
Przewalutowanie kredytu
Jest to najbardziej ryzykowna forma zmiany warunków zadłużenia, jednak może przynieść pożądane rezultaty. Jeśli wybierzemy walutę, która posiada małe oprocentowanie, będziemy płacić mniejsze odsetki. Pamiętaj jednak, że wartości walut cały czas się wahają i nie masz na to wpływu.