Zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy

Każdorazowo kiedy decydujemy się na kredyt w banku musimy liczyć się z tym, że ten będzie weryfikował nas zarówno pod kątem naszej wypłacalności, jak i wiarygodności. I oczywiście ma ku temu wszelkie podstawy oraz narzędzia i sposoby, dzięki którym jest w stanie nas sprawdzić. Nie ma w tym także nic dziwnego. Należy pamiętać, że bank nie jest właścicielem pożyczanych pieniędzy, dlatego też wszelkich pożyczek musi udzielać na tyle bezpiecznie i rozważnie na ile tylko jest to możliwe.

Zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy

Pod pojęciem zdolności kredytowej, najprościej mówiąc, należy rozumieć zdolność do spłaty zobowiązań, na które się decydujemy. Dlatego bank sprawdzi czy jesteśmy dobrymi partnerami oraz czy stać nas na kredyt. Aby to zrobić weryfikuje więc naszą historię kredytową oraz sytuację finansową.

Historia kredytowa

Naszą historię kredytową bank sprawdza każdorazowo, kiedy zdecydujemy się złożyć wniosek o kredyt. Nie tylko ma do tego prawo, a wręcz obowiązek wynikający z przepisów prawa. W BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej odnotowywane są zarówno kredyty i pożyczki pozabankowe, jak również popularne ostatnio chwilówki. Dowiemy się nie tylko tego czy spłaciliśmy wszystkie swoje zobowiązania  bądź czy mamy jakieś aktualnie spłacane. Będziemy mogli sprawdzić także fakt, czy robiliśmy bądź dalej robimy to terminowo. Zatem znaczenie ma nie tylko sam fakt spłaty zadłużenia ale również regularność i terminowość spłaty. Warto dbać o naszą historię kredytową. O ile sam negatywny wpływ kompletnie nie będzie miał dla nas znaczenia w momencie kiedy zostaje dokonany, o tyle już przy kolejnym wniosku, może skutecznie zaprzepaścić nasze szanse na kredyt bankowy.

Sytuacja finansowa

Sytuacja finansowa to zarówno nasze dochody, wydatki jak i zobowiązania. Jak okazuje się w praktyce, dla wielu osób to niespodzianka, bowiem sytuację finansową tłumaczyli jedynie pod kątem zarobków. Jednak w rzeczywistości jest to pojęcie dużo bardziej złożone. Zdolność do spłaty kredytu rozumiana tylko pod kątem zarobków nie byłaby w stanie odpowiedzieć nam na pytanie czy stać będzie nas na spłatę raty kredytu. Dopiero konfrontacja kwoty dochodów z kwotą wszelkich wydatków i zobowiązań będzie w stanie pokazać nam czy w naszym domowym budżecie pozostają jeszcze jakieś wolne środki, które mogą posłużyć np. na spłatę raty kredytu.

Nasza historia kredytowa, która sprawdza naszą wiarygodność oraz sytuacja finansowa, która weryfikuje naszą wypłacalność daje nam obraz o naszej zdolność kredytowej. Na postawie tych czynników bank każdorazowo weryfikuje czy będziemy spłacać swoje zobowiązanie, czy jednak należy wydać decyzję odmowną.