Nie od dzis wiadomo, że życie pisze różne scenariusze i czasem zdarza się tak, iż brakuje na pokrycie podstawowych potrzeb pracownika i jego rodziny. W takiej sytuacji coraz większa liczba pracodawców wychodzi z pomocną ręką do swoich pracowników, oferując im zakładowe pożyczki pracownicze na preferencyjnych warunkach.
Czym jest pożyczka pracownicza?
Najogólniej mówiąc jest to jedna z form pomocy pracownikom oferowana w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W niekórych zakładach pracownicze pożyczki mogą byc realizowane i udzielane wramach działającej w danym zakładzie pracy Kasy Zapomogowo – Pożyczkowej, w zależności od przyjętej przez daną firmę polityki socjalnej. Należy jednak podkreślić, że również pracodawcy, którzy nie posiadają tego typu kas bądź funduszy moga oferowac swoim pracownikom wsparcie finansowe w postaci udzielanych pożyczek.
Jakich formalności należy dokonać, by uzyskać pracowniczą pożyczkę i jakie są jej podstawy prawne?
Podobnie jak większość innych spraw, podobnie w sprawie ubiegania się o zakładową pożyczkę należy zlożyć odpwoeidnie wniosek w formie pisemnej, że wskazaniem kwoty, o jaką pracownik wnioskuje. Wniosek taki należy złożyć do kierownika lub prezesa firmy. Czas oczekiwania na rozpatrzenie takiego wniosku nie jest długi, i z reguły wynosi od kilku dni do ok. miesiąca. jak wskazuje wielu pracodawców, odpowiedćź najczęściej jest uzależniona od indywidualnej praktyki każdego zakładu pracy, a także aktualnej sytuacji firmy.
Zastanawiając się, jaka jest maksymalna kwota, o jaką pracownik może wnioskować, zależy przede wszystkim od:
- aktualnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz aktualnego budżetu zakłądu pracy,
- liczby aktualnie zatrudnianych pracowników w danej firmie.
Jesli chodzi o podstawy prawne, niestety Kodeks pracy nie wskazuje w żaden sposób, czy pracodawca ma prawo przyznawać i wypłacać pożyczkę pracowniczą, czy też nie. Z tego tez powodu w sytuacji, gdy dany zakład pracy nie posiada własnego ZFŚS ani Kasy Zapomogowo – Pożyczkowej, każdą udzieloną rpacownikom pożyczkę traktuje się jako zwykłą pożyczkę prywatną, a w związku z tym podlega pod przepisy Kodeksu cywilnego, który określa wtedy m.in. wysokość maksymalnych odsetek od udzielonej pożyczki.
Pożyczka pracownicza – ile wynosi?
Zastanawiając się nad tym, jaką maksymalną kwotę pożyczki można uzyskać w zakłądzie pracy należy pamiętać, iż jest to kwestia niezwykle indywidualna i zależy przede wsysdtkim od tego, czy dany zakład pracy posiada odpowiedniaą kasę lub fundusz. Jeśli tak, warto sięgnąć po odpowiednie ich regulaminy, bowiem właśnie regulamin funduszu lub kasy określa, jaką kwotę pracownik może wnioskować i uzyskać. warto równiez miec na uwadze, iż możliwa do pozyskania kwoata jest zależna m.in. od aktualnego stanu budżetu jednostki. Dodatkowo należy wspomnieć, iż dużo większe szanse i na wyższą kwotę pożyczki z pewnością będą mieć pracownicy z dłuższym stażem pracy, wykazujace wyższe zarobki, bowiem w ich przypadku zmniejsza się ryzyko problemów ze spłatą zobowiązania.