Problem nieterminowego spłacania zobowiązań dotyczy milionów Polaków. Coś, co niektórym może wydawać się oczywiste, dla innych stanowi duży problem. Powodów, przez które nasi rodacy zaprzestają spłacać swoje raty, jest mnóstwo. Jedni robią to z powodów finansowych, drudzy zaś mają na głowie tyle zobowiązań, że zapominają o spłaceniu ich wszystkich. Nie ważne jednak jaki jest powód takiego stanu rzeczy, dla banku nigdy nie będzie to dobry sygnał i każdego dłużnika potraktuje w podobny sposób. Zobacz, co grozi za niespłacanie długów i na jakie konsekwencje narażasz się, przestając regulować raty kredytów https://habzafinanse.com.pl/co-grozi-za-niesplacanie-kredytow/.
Niespłacanie kredytów – co za to grozi?
To jakie konsekwencje odczujesz, po zaprzestaniu spłaty rat zależy od tego, jak długo będziesz zwlekał z oddaniem swojego długu. Jeśli chodzi o drobne opóźnienia w spłacie rat, to banki raczej nie robią z tego powodu problemów. Czasem po kilku dniach możemy otrzymać przypomnienie o zalegającej racie lub telefon od banku z ponagleniem do zapłaty. Jeśli zapłacisz ratę, to sprawa powinna rozejść się po kościach bez negatywnych wpisów w BIK. Oczywiście nie polecamy tego sprawdzać i o wiele lepiej jest trzymać się harmonogramu spłaty.
Sprawa komplikuje się nieco bardziej w momencie, gdy z płatnością zalegasz dłużej niż 30 dni. W takim przypadku bank zainteresuje się całą sprawą, wyśle ponaglenie do zapłaty w formie oficjalnego listu, a także może poinformować Biuro Informacji Kredytowej o tym, że zalegasz z płatnością raty. Taka sytuacja jest jednak do wyjaśnienia i jeśli zapomniałeś o zapłaceniu raty, to natychmiast idź do banku i wyjaśnij sytuację. Być może jedyną nieprzyjemną konsekwencją będą niewielkie odsetki, ale unikniesz negatywnych wpisów w BIK.
Osoby, które nie spłacają swoich zobowiązań przez 90 dni, są niestety na straconej pozycji. Bank w takim wypadku wypowiada umowę kredytobiorcy i wnioskuje o egzekucję komorniczą. Niespłacanie kredytu grozi w tym przypadku zajęciem nieruchomości, środków na rachunku bankowym czy też zajęciem dochodów, renty i emerytury. Jeśli sprawa niespłacania długu trafi do komornika, to powinieneś podjąć negocjacje i jak najszybciej ustalić plan spłaty długu.
Więzienie za długi
Osoby, które mają długi, często obawiają się konsekwencji w postaci pobytu we więzieniu. Na szczęście taka kara nie jest przewidywana za zaleganie ze spłatą długów i dłużnik nie może odsiadywać za to kary za murami więzienia. Karane są jedynie oszustwa kredytowe np. wyłudzenie pieniędzy na cudze dane. Więcej o konsekwencjach niespłacania kredytu dowiesz się z https://habzafinanse.com.pl/co-grozi-za-niesplacanie-kredytow/.