Jak wyjść z długów – najlepsze sposoby dla dłużników

Długi związane z kredytem, niezapłacony czynsz, a może komornik? Jeśli choć jedna z tych rzeczy Cię dotyczy, to z pewnością zastanawiasz się, jak wyjść z długów i poprawić swoją sytuację finansową. Dziś zdradzimy Ci kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem i poprawienie swojej płynności finansowej.

Sposoby na wyjście z długów

Pamiętaj, że długi same się nie spłacą i jeśli chcesz się ich pozbyć, to musisz po prostu zacząć działać. Jeśli zaniedbasz spłacanie zobowiązań, to bardzo szybko doprowadzisz do tego, że odsetki będą narastać i Twoja sytuacja będzie tylko coraz gorsza. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej, a to kilka pomysłów, które mogą Ci w tym pomóc:

Konsolidacja

We wczesnym okresie zadłużenia masz bardzo duże szanse na to, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny w banku. Polega on na tym, że otrzymujesz kwotę odpowiadającą sumie wszystkich Twoich zadłużeń i możesz ją przeznaczyć tylko i wyłącznie na ich spłatę. Często banki same spłacają za kredytobiorcę jego długi i nie ma on dostępu do pieniędzy, co niweluje ryzyko, że wykorzysta je w niewłaściwy sposób.

Dzięki konsolidacji możesz połączyć ze sobą kilka różnych zobowiązań i zyskać jedną, przejrzystą ratę, która jest łatwa do spłaty. Dzięki temu nie musisz pamiętać o kilku terminach spłaty i możesz odciążyć swój domowy budżet. Przez to, że czas kredytowania jest maksymalnie wydłużony, rata takiego kredytu jest mniejsza niż ta, którą dotychczas płaciłeś. Musisz jednak pamiętać o tym, aby o konsolidacje ubiegać się już w momencie, gdy pojawiają się pierwsze problemy ze spłatą. Jest tak, ponieważ kredyt konsolidacyjny wymaga posiadania zdolności kredytowej, której nie mają bardzo zadłużone osoby.

Podejmij negocjacje

Większość dłużników unika swoich wierzycieli jak ognia. Nie jest to uzasadnione zachowanie, ponieważ chowając się przed wierzycielem, windykatorem, a nawet komornikiem i tak nic nie wskóramy, a tylko możemy pogorszyć swoją sytuację. Umów się na spotkanie z pracownikiem instytucji, w której masz długi i przedstaw mu, jaka jest Twoja sytuacja. Jemu tak samo, jak Tobie, zależy, aby odzyskać pieniądze i zapomnieć o sprawie. Jeśli odważysz się na odrobinę rozsądnej negocjacji to być może uda Ci się ustalić nowe warunki płaty rat, których dasz radę dotrzymać lub zmniejszyć ilość odsetek, które powstały wskutek opóźnienia w spłatach rat. Jeśli pokażesz, że zależy Ci na tym, aby spłacić dług, to wierzyciel może to docenić i nie będzie chciał wszczynać egzekucji komorniczej lub innych tego typu kar.

Dodaj komentarz