Jak działa kredyt pod zastaw nieruchomości?

W życiu każdego z nas mogą się przytrafić takie momenty, w których będziemy potrzebowali dodatkowej gotówki. Problem może się pojawić w momencie, gdy nie będziemy mieli wystarczającej zdolności kredytowej, aby ubiegać się o pieniądze od banku. W takiej sytuacji trzeba szukać alternatyw, które pozwolą nam uzyskać dodatkową gotówkę. Jedną z nich jest kredyt pod zastaw nieruchomości. Czym jest i jak działa? Odpowiadamy.

Czym jest kredyt pod zastaw nieruchomości?

Kredyt pod zastaw nieruchomości można porównać do kredytu z zabezpieczeniem. W tym wypadku, jak łatwo jest się domyślić, zabezpieczeniem jest nieruchomość. Dzięki temu, że oddamy pod zastaw swój dom bądź mieszkanie, możemy otrzymać od banku nawet o ponad połowę więcej pieniędzy na korzystnych warunkach. Taki rodzaj kredytu jest dużo bardziej opłacalny niż kredyt gotówkowy i przydać się może wszystkim osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Wady i zalety kredytów pod zastaw

Niewątpliwą zaletą tego, że decydujemy się oddać pod zastaw swoją nieruchomość, jest to, że możemy uzyskać duże sumy pieniędzy. Takie pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel i nawet jeśli mamy niską zdolność kredytową to i tak bank prawdopodobnie udzieli nam kredytu, bo będzie miał zabezpieczenie. Na czas trwania takiego zobowiązania do księgi wieczystej nieruchomości dodawany jest wpis na temat hipoteki. Po spłacie kredytu zostaje on wykreślony i kredytobiorca znów jest jedynym właścicielem nieruchomości i bank nie może już mu jej zająć.

Warto wspomnieć, że nieruchomość, która została zastawiona, może być przejęta przez bank w momencie, gdy klient nie wywiązał się ze swoich obowiązków zapisanych w umowie. Jeśli regularnie będziesz spłacać swoje zobowiązanie, to nawet nie odczujesz, że na Twojej nieruchomości ciąży hipoteka.

Zanim zdecydujesz się na wzięcie takiego kredytu, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Jeśli zrobisz to źle i nie będziesz w stanie spłacać rat, to grozi Ci utrata nieruchomości, którą zastawiłeś. Jest to największa wada tego kredytu, dlatego, zanim go weźmiesz, to dobrze zastanów się, czy nie jest to zbyt duże obciążenie finansowe dla Ciebie.

O czym pamiętać zastawiając mieszkanie w banku?

Przede wszystkim o tym, aby dokładnie przemyśleć tę decyzję. Zastanów się, czy będziesz w stanie spłacać nowy kredyt i czy wizja tego, że w razie problemów Twój dom zostanie zlicytowany przez wierzyciela, nie jest dla Ciebie zbyt obciążająca. Wybierz też dobrą ofertę, która nie przytłoczy Cię kosztami dodatkowymi i będzie odpowiadała Twoim potrzebom i możliwością finansowym.

Dodaj komentarz