Faktoring – kiedy się przydaje

Co to jest faktoring

Bardzo dużo osób zastanawia się, kiedy przydaje się faktoring. Czym dokładnie jest ta usługa? Jakie walory można uzyskać korzystając z niej? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz czytając dzisiejszą lekturę poświęconą tej właśnie tematyce.

Należy zaznaczyć, że nie brakuje osób, które obecnie decydują się na takie rozwiązanie, ale ogólnie nie jest to przypadkowe. Faktoring to przekazanie wierzytelności faktorowi. Drugą stroną umowy jest natomiast faktorant. Kiedy ta usługa się przydaje? Trzeba zaznaczyć, że jest wielu właścicieli, którzy często wystawiają faktury za wykonane usługi czy sprzedawane produkty. Co zrobić, kiedy osoby korzystające z takich aspektów nie spieszą się ze zrealizowaniem transakcji? Należy podkreślić, że bardzo istotne jest to, że w takiej sytuacji można zdecydować się na pomoc w instytucjach, które udzielają takiej usługi. To właśnie te placówki przejmują na siebie obowiązek zdobycia całej kwoty. Na początek jest wypłacana pokaźna zaliczka, ponieważ sięgająca nawet 90% kwoty. Oczywiście, trzeba dostarczyć niezbędne faktury, które będą potwierdzały sprzedawane produkty czy wykonane usługi. Kiedy następuje przekazanie pozostałej części pieniędzy? Wtedy, kiedy dłużnik ureguluje wszelkie płatności na rachunku bankowym faktora.

Faktoring – kiedy się przydaje

Jakie są zalety takiej usługi? Nie da się ukryć, że to między innymi zdecydowanie większa płynność działania przedsiębiorstwa. Korzystanie z faktoringu powoduje, że zdecydowanie zwiększa się kapitał obrotowy. Należy doskonale zdawać sobie sprawę z tego aspektu. Dzięki temu w firmie nie brakuje pieniędzy na bieżące działanie przedsiębiorstwa. To oczywiście powoduje, że właściciele mają gotówkę na przykład na zakup nowych maszyn, surowców do produkcji czy inne wydatki inwestycyjne itp. Jakie są inne walory? Faktoring przydaje się także wtedy, kiedy zależy Ci na lepszej współpracy z kontrahentami. Co ciekawe, odbiorcy usług i produktów szybciej regulują swoje należności, kiedy wiedzą, że dana osoba korzysta z takiej usługi. Nie wolno o tym zapominać. To oczywiście wpływa na to, że pieniądze szybko wpływają na konkretne konto. Bardzo ważnym aspektem jest także czas. Obecnie każdemu zależy na tym zagadnieniu. Nie da się bowiem ukryć, że „czas to pieniądz”. Ludzie, którzy korzystają z faktoringu doskonale zdają sobie sprawę, że większość formalności związanych z odzyskaniem zapłaty jest na barkach faktora. Dzięki temu faktorant może skupić się na innych aspektach, które dotyczą prowadzenia własnej firmy. Te wszystkie aspekty powodują, że ta usługa jest z roku na rok coraz bardziej popularna.

Dodaj komentarz