Czym jest i jak działa pożyczka pod weksel?

Nierzadko w życiu pojawia się sytuacja, w której zachodzi potrzeba pozyskania dodatkowych środków finansowych. Niestety dla osób bez zdolności kredytowej uzyskanie pożyczki w banku najczęściej jest niemożliwe. Alternatywą w takiej sytuacji jest pożyczka pod weksel. Co to jest?

Co to jest pożyczka pod weksel?

Pożyczka pod weksel najczęściej jest pożyczką prywatną. Sam weksel stanowi formę zabezpieczenia dla pożyczkodawcy. W przypadku pożyczki pod weksel zwykle nie weryfikuje się zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Wystarczy, że ten podpisze wspomniany weksel, przez co zobowiązuje się do spłaty kwoty wskazanej na wekslu. Jeśli pożyczkobiorca nie będzie spłacał pożyczki, wówczas pożyczkodawca ma prawo wezwać do wykupu weksla. Dla pożyczkobiorcy oznacza to konieczność natychmiastowej spłaty całego zobowiązania.

Czym jest weksel?

Warto w tym momencie kilka słów powiedzieć o tym, czym tak właściwie jest weksel. Ogólnie rzecz ujmując, jest to papier wartościowy stanowiący zobowiązanie wekslowe w momencie jego podpisania. Osobę mająca weksel w posiadaniu określa się mianem trasanta, natomiast osobę podpisującą weksel określa się trasatem. Co ważne, zobowiązanie wekslowe ma charakter bezwarunkowy. Oznacza to, że trasat na wezwanie trasanta zobowiązany jest do natychmiastowej spłaty zobowiązania.

Czym różni się pożyczka pod weksel od klasycznego kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim zaznaczyć trzeba, że oba te zobowiązania są całkowicie od siebie odrębne. Bank udzielając kredytu, zawsze dokładnie weryfikuje zdolność kredytową osoby wnioskującej o pożyczkę. W przypadku pożyczki pod weksel najczęściej taka weryfikacja nie jest przeprowadzana. Pożyczkodawcom wystarczy bowiem prawidłowego sporządzony i podpisany weksel.

Na co uważać decydując się na pożyczkę pod weksel?

Z punktu widzenia pożyczkobiorcy weksel nie jest zbyt komfortową formą zabezpieczenia. Każde, nawet najkrótsze spóźnienie się ze spłatą raty pożyczki może skutkować natychmiastowym wezwaniem pożyczkodawcy do wykupu weksla. Dlatego bardzo ważne jest, aby decydując się na pożyczkę pod weksel mieć całkowitą pewność co do tego, że będzie się ją spłacać terminowo.

Jakie zalety ma pożyczka pod weksel dla pożyczkobiorcy?

Weksel to bardzo skuteczna forma zabezpieczenia dla pożyczkobiorcy. Nie oznacza to jednak, że pożyczka pod weksel nie ma swoich zalet dla pożyczkobiorcy. Po pierwsze, w tym przypadku nie jest weryfikowana zdolność kredytowa. Daje to możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych osobom, które w banku nie miałyby co liczyć na otrzymanie pożyczki czy kredytu. Po drugie, pożyczka pod weksel wiąże się z minimum formalności. Wystarczy po prostu podpisać sam weksel. Oznacza to możliwość uzyskania dodatkowej gotówki nie tylko łatwiej, ale i dużo szybciej. 

Dodaj komentarz