Czy pożyczki pozabankowe to coś złego?

Czy pożyczki pozabankowe to coś złego?

Naszym zdaniem nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nawet w najlepszych produktach ktoś zawsze znajdzie wadę. Co więcej, to co dla jednej osoby jest plusem niekoniecznie musi nim być dla kogoś innego.

Cena pożyczki

Oczywiście wszelkie zobowiązania, które oferują nam firmy pozabankowe są znacznie droższe niż kredyt bankowy. Takie firmy są bowiem przede wszystkim nastawione na swój zysk. Dlatego pożyczka, co do zasady, jest znacznie droższa aniżeli kredyt.

Czy pożyczki są potrzebne

Jednakże mimo wszystko pożyczki pozabankowe również są potrzebne. Wypełniają bowiem bardzo ważną część rynku kredytów i pożyczek.

Pamiętajmy o tym, że banki oraz SKOKi podczas weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy są zobowiązane do przestrzegania pewnych zasad. Aby otrzymać kredyt musimy pozytywnie przejść weryfikację pod kątem zdolności kredytowej oraz historii kredytowej. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że na kredyt w banku mają największe szanse osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, posiadający odpowiednie dochody, których zobowiązania są niższe aniżeli przychody. Kredyt na zlecenie nie jest możliwy do uzyskania w każdym banku. Do tego musimy także posiadać pozytywną historię kredytową w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Tam z kolei odnotowywany jest nie tylko fakt samej spłaty wcześniejszych zobowiązań, ale także to czy robiliśmy to terminowo. Wystarczy tylko, że nie spełniamy jednej z przesłanek, a nasze szanse na kredyt bankowy są znikome.

Znamy także realia obecnego rynku pracy i zarabiania. Jeśli nie my sami, to na pewno znamy kogoś kto zatrudniony jest na umowę o dzieło czy też dorabia. Ogólnie rzecz biorąc, jego wpływy są większe aniżeli może to udokumentować przed bankiem.

Czy pożyczki pozabankowe to coś złego?

Firmy sprzedające pożyczki działają na trochę innych zasadach. Co najważniejsze nie mają obowiązku udokumentowywać zatrudnienia czy dochodów klienta. Nie mają także obowiązku weryfikacji pożyczkobiorcy w BIK. Oczywiście wszystko to mogą zrobić, jednakże nie muszą brać tych informacji pod uwagę przy wydawaniu decyzji o udzieleniu bądź odmowie pożyczki. Dodatkowo, jeśli wymagają jakiś zaświadczeń, akceptują praktycznie każde źródło naszych dochodów. Interesuje je bowiem przede wszystkim fakt regularnych wpływów na konto, a nie ich źródło. Znacznie przychylniej odnoszą się także do naszych ewentualnych potknięć w BIK.

Niezależnie zatem od tego ile kosztuje pożyczka, musimy przyznać, że również ta kategoria produktów finansowych jest potrzebna. Bez tego wiele osób, które pożyczają pieniądze mimo, że regularnie spłacają swoje zobowiązania, nie miało by szansy na kredyt. Dlatego nie można rozpatrywać pożyczek w kategoriach dobry czy zły, bowiem dla niektórych to jedyna możliwość na pożyczenie pieniędzy, gdyż rynek produktów bankowych jest dla nich zamknięty.

Dodaj komentarz