Z czego znana jest Stalowa Wola?

Z czego znana jest Stalowa Wola?

Stalowa Wola to 60-tysięczne miasto zlokalizowane w południowo-wschodniej Polsce. Miasto stanowi siedzibę powiatu stalowowolskiego oraz należy do województwa podkarpackiego. Jest to młode miasto, ponieważ data założenia miasta to rok 1938 – powstało ono jako projekt budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, a więc wyraźnie widać to w architekturze, która ma styl modernistyczny oraz głównie przemysłowy. Aby dowiedzieć się co aktualnie dzieje się w mieście warto czytać wiadomości Stalowa Wola dostępne na portalu stalowanews.pl. Z czego słynie Stalowa Wola i co jest warte tam zobaczenia?

​Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

W roku 1999 powstało muzeum mieszczące się w pałacu Lubomirskich w jednej z dzielnic Stalowej Woli – Rozwadowie. Muzeum podzielone jest na cztery działy – sztuki, historii, etnografii oraz archeologii. W tym miejscu można zapoznać się z historią miasta oraz regionu. W roku 2002 nastąpiło uroczyste otwarcie wraz z wystawą stałą o nazwie „Z dziejów regionu nadsańskiego”. W budynku znajduje się również restauracja dostępna na parterze dla odwiedzających.

​Park linowy – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli

W tutejszym Parku Miejskim dostępny jest obszerny park linowy, który stanowi dużą atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych lub turystów. Na obszarze około 200 metrów oddano do dyspozycji wiele atrakcji takich jak na przykład kładki zawieszone między drewnianymi słupami i drzewami oraz różnorodne platformy, a także wahadło, wąż, girlandy sznurowe, łapki i inne. Jest to świetne miejsce do ćwiczeń i do rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dostępna jest nieopodal również słynna Kawiarenka pod sosnami.

​Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli

Na ulicy Rozwadowskiej w dawnym budynku sądu można podziwiać galerię malarstwa Alfonsa Karpińskiego, który jest jednym z czołowych twórców okresu w Młodej Polsce. Nie bez znaczenia to miejsce zostało wybrane na tego typu galerię, to właśnie w Rozwadowie przyszedł na świat oraz spędził swoje lata dzieciństwa ten sławny malarz. Oprócz możliwości podziwiania jego dzieł w liczbie blisko 100 eksponatów, można także zobaczyć specjalnie przygotowaną pracownię artystyczną. Jest on w pełni multimedialna i można tam zobaczyć między innymi interaktywne sztalugi i stanowiska graficzne. Ucho i oko cieszy narracja i wizualne elementy wprowadzające do świata artysty. Można także samemu spróbować tworzyć dzieła za pomocą multimedialnych sztalug udostępnionych dla zwiedzających. W samej pracowni jest także kino na którym wyświetlane są krótkie filmy nawiązujące do twórczości artysty.