Z czego słynie miasto Chełm?

Z czego słynie miasto Chełm?

Chełm to miasto posiadające ponad 61 tysięcy mieszkańców, położone we wschodniej Polsce i administracyjnie należące do województwa lubelskiego. Chełm jest miastem na prawach powiatu. Sama nazwa miasta pochodzi od starosłowiańskiego słowa „cholm” oznaczającego wzgórze i odnosi się do znajdującego się w centralnej części Chełma wzniesienia o nazwie Góra Chełmska. Jeśli jesteś mieszkańcem miasta to możesz poczytać najnowsze wiadomości Chełm na stronie infochelm.pl, a jeśli szukasz również informacji o tym z czego słynie Chełm to znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

​Barokowa Bazylika Narodzenia NMP w Chełmie

Początkowo bazylika powstała jako katedra unicka, a dziś funkcjonuje jako rzymskokatolicki kościół parafialny. Swoje początki ma w wieku XVIII. Została zbudowana na Górze Chełmskiej, a cechą charakterystyczną obiektu, widzianą z daleka są dwie wysokie wieże oraz cechy architektury późnobarokowej. We wnętrzu świątyni znajduje się replika cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej z roku 1938. Odwiedzający to miejsce mogą udać się również na dzwonnicę z której widok roztacza się na miasto oraz jego okolice. Po zwiedzaniu kościoła można odwiedzić znajdujący się nieopodal park.

​Parafia prawosławna św. Jana Teologa

Warto wspomnieć, że w Chełmie działa kilka kultur religijnych. Istotnym dowodem tego jest cerkiew prawosławna, która została wzniesiona między rokiem 1846, a 1852. Styl tego budynku przywołuje na myśl charakterystyczne budowle bizantyjsko-rosyjskie. We wnętrzu świątyni można zobaczyć między innymi ikony świętych – Mikołaja i Leoncjusza oraz kopie ikon Matki Bożej Chełmskiej i Poczajowskiej. W środku znajduje się również sztandar Bractwa Bogurodzicy.

​Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza

Osoby fascynujące historia Chełma oraz jego okolic powinny odwiedzić tutejsze muzeum. W zbiorach tego muzeum do dyspozycji odwiedzających oddano do obejrzenia eksponaty związane z przyrodą chełmską, bogate zbiory związane ze znaleziskami archeologicznymi i etnograficznymi, a także historię bardziej współczesną dotyczącą lat 1945-1956 o nazwie „Chełmska bezpieka i jej ofiary”. Można w samym muzeum obejrzeć również historię związaną z kolejnictwem regionu. Sumarycznie same zbiory muzeum są szacowane na 20 tysięcy eksponatów, których część jest prezentowana w formie stałych wystaw, jak i wystaw czasowych. Muzeum zostało założone w roku 1953, natomiast w roku 2010 zostało odznaczone Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co szczególnie podkreśla wagę tego miejsca.